Do podzimního boje o hradecký magistrát půjde třináct politických subjektů. Jejich lídři si uvědomují problémy s bydlením či se stárnutím obyvatel. Výrazným volebním tématem bude i oprava Velkého náměstí a třídy Edvarda Beneše.

Do zastupitelstva kandiduje hned několik parlamentních stran. Současný primátor Zdeněk Fink však vede kandidátku čistě lokálního sdružení, a to Hradeckého demokratického klubu. V čele krajského města by Zdeněk Fink mohl stanout už potřetí. „Stejně jako při mé první účasti na kandidátce našeho uskupení v roce 1998 bude mou prioritou zodpovědně pracovat k prospěchu našeho města,“ sdělil Zdeněk Fink.

Primátorův náměstek Jindřich Vedlich se rozhodl vystoupit z TOP 09 a o primátorské křeslo bude usilovat jako jednička uskupení Slušná politika a Hradečtí patrioti. „Za nejdůležitější body považuji opravu Velkého náměstí, severních teras a křižovatky Milety nebo třeba vybudování fotbalového stadionu,“ prozradil. Důležitá je pro něho i radnice otevřená veřejnosti.

Stožáry pro novou trolejbusovou linku již stojí v ulici Milady Horákové. Na sloupy se umístí i veřejné osvětlení.
V Hradci vzniká nová trolejová trať. Pod Strání přivítají trolejbusy na podzim

Strana TOP 09, která jde do voleb s podporou LES, si kvůli Vedlichovu odchodu musela zvolit nového lídra. Karta padla na advokáta Ervína Perthena. I pro něj je prioritou přestavba fotbalového stadionu a rekonstrukce Velkého náměstí.
Územní plán ve svých prioritách zmiňuje lídr Pirátů Pavel Vrbický. Především chce zastavit vylidňování širšího centra města a dokončit opravu Benešovky.

S investicemi, jako je oprava Velkého náměstí a třídy Edvarda Beneše, chce pohnout také Adam Záruba, současný opoziční zastupitel a lídr kandidátky koalice Změna pro Hradec a Zelení.

Jedničkou kandidátky koalice STAN a Svobodní s podporou Východočechů bude projektová manažerka Lenka Jaklová. I pro starosty je konkrétní prioritou oprava Benešovy třídy a zajištění kvalitního bydlení v této lokalitě. Město se podle nich dostatečně nerozvíjí.

Další parlamentní stranou, která chce na hradeckou radnici, je nyní opoziční ODS. „V první řadě je potřeba probudit městské investice ze spánku, který se zdá být téměř nekonečný,“ říká lídr kandidátky Michal Moravec, který chce, aby ODS tentokrát byla součástí vládnoucí koalice. Mezi priority řadí i dostupné bydlení a nová pracovní místa.

Strana soukromníků kandiduje v čele s Hanou Moudrou. „Našimi prioritami je bezpečnost, doprava, péče o seniory a starost o soukromé podnikatele,“ prozradila Hana Moudrá.

Bydlení a stárnutí

Náměstkyně primátora Anna Maclová je jedničkou kandidátky Koalice pro Hradec. Kromě dokončení velkých projektů je pro koalici prioritou i dostupné bydlení, vzdělávání či doprava a parkování.

Podobné cíle má i Monika Štayrová, která je v čele hradecké kandidátky ANO 2011. „Nyní je však na prvním místě vyřešení Velkého náměstí, dále Benešova třída či lepší chodníky a silnice,“ dodala.

Důraz na dostupnost bydlení a přípravu na stárnutí populace dává také Jana Fröhlichová, která do voleb povede ČSSD.

KSČM postaví do čela kandidátky bývalou hradeckou zastupitelku, bývalou radní Královéhradeckého kraje a současnou krajskou zastupitelku Táňu Šormovou, program do komunálních voleb strana zatím připravuje.

Lídrem kandidátky SPD bude Petr Vrzáň.

Na špatný stav Benešovky upozorňují partyzánsky vysázené květiny, ale i náletové dřeviny.
Květinami se protestovalo na rozpadající se Benešovce

Primátoři Hradce Králové od roku 1990
Prvním primátorem krajského města po sametové revoluci byl Josef Potoček, vědecký pracovník a publicista. V letech 1990 až 1998 stál v čele Hradce Králové Martin Dvořák, jeho post se mu podařilo obhájit za ODA. Další hradecký primátor Jan Doskočil z Volby pro město Hradec Králové vládl jen několik měsíců roku 1998. Poté se primátorského křesla ujal Oldřich Vlasák z ODS, ve funkci vydržel od roku 1998 až do roku 2004. Oldřich Vlasák je v současnosti zastupitelem města. Mezi lety 2004 a 2010 krajské město vedl Otakar Divíšek taktéž z ODS. Současný primátor města Zdeněk Fink (HDK) je ve funkci od roku 2010. V čele Hradce Králové by mohl stanout už potřetí.

Veronika Matúšová, (mih)