„Velmi se nás dotýkají změny maximálního počtu odučených hodin, které ministerstvo školství proplatí škole. Podle posledních návrhů z Ministerstva školství bych musel propustit nejméně dva kantory,“ vysvětluje ředitel Základní školy Úprkova Petr Lehký.

Na základku chodí 460 žáků a učí zde 39 pedagogů. Chystané změny by se jí týkaly od příštího školního roku. „Museli bychom snížit dělení tříd, případně omezit tandemovou výuku, která je u nás v docela velkém rozsahu, a myslím si, že je velmi efektivní. Je to věc, na kterou klademe důraz. Prostě by se zhoršila kvalita výuky a podmínky pro individuální vzdělávání,“ konstatuje ředitel jedné z hradeckých škol.

Celodenní stávka akademiků filozofické fakulty, fakulty humanitních studií a evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy kvůli mzdám a finanční situaci vysokých škol.
Stávka zasáhne celé Česko, připojí se další obory. Podpora zní i z Pákistánu

Dalším důvodem je pro něj i plánované snížení platů pro nepedagogické pracovníky o dvě procenta.

Rodiče nám fandí, říká ředitel škol

Učitelé mají v pondělí neplacené volno, ale většina z nich do školy přijde. Pro děti bude škola zavřená. „Vyhlásili jsme to v úterý odpoledne. Je to stávka, postarat se jinak o děti by nedávalo smysl. Zatím jsem se od rodičů nesetkal s negativní reakcí, naopak několik se mi jich ozvalo spíše v pozitivním smyslu, že nás podporují,“ říká Petr Lehký.

„Držíme vám i celému pedagogickému sboru palce, abyste se setkali s podporou od všech rodičů. Tu naši máte. Hezký den,“ cituje ředitel z jedné z několika zpráv od rodičů.

V pondělí zůstane pro žáky zavřená i Základní škola Sever. „Stávku samozřejmě podporuji. Ty důvody jsou jasné, méně peněz znamená horší kvalitu vzdělávání. Nemohli bychom například dělit třídy,“ vysvětluje ředitel Milan Kučera. Na hradeckou školu chodí 562 dětí a zaměstnává 40 učitelů.

V Hradci avizuje stávku většina základek

Podobná situace bude na většině hradeckých škol. Jen těch základních zřizuje Hradec Králové 17. „Z městem zřizovaných školských pracovišť a institucí se celé školy nebo školky zapojí z 58 procent. Nezapojí se 32 procent a částečně se zapojí necelých 10 procent. Typicky se nezapojí mateřinky,“ nahlíží do údajů z městských škol primátorka Pavlína Springerová, která má ve své gesci právě školství.

Zdroj: Jiří Fremuth

Z 11 městem zřizovaných samostatných školek bude stávkovat 5. Normálně budou v provozu obě hradecké Základní umělecké školy Habrmanova i Střezina. Naopak fungovat nebude hradecký Dům dětí a mládeže.

Stávkovat bude i na Mateřská škola, Speciální základní škola a Praktická škola v Hradci Králové. O svého školáka se tak bude muset v pondělí postarat i paní Jana. Ta má ale navzdory tomu pro stávkující učitele pochopení: „Nějak musí dát vědět, že něco není v pořádku. Pokud nedostanou dost peněz, aby zajistili kvalitní výuku, pak z jejich pohledu nevidím jiné východisko. Je ale otázka, jestli na to nějak vláda zareaguje.“ Ministerstvo školství s odbory jedná, ale zatím se s nimi nedohodlo.

Ze stavby kampusu v areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Na stavbě Kampusu Univerzity Karlovy v Hradci pomůže unikátní jeřáb z Dortmundu

Stávkovat se bude i jinde na Hradecku. Učit nebudou například základní školy v Třebechovicích pod Orebem, Novém Bydžově, v Chlumci nad Cidlinou, nebo v Nechanicích.

„Jsme si vědomi, že toto rozhodnutí Vám způsobí nemalé problémy, nicméně všichni ve škole vnímáme, že situace je opravdu vážná a je potřeba se ozvat. Již delší dobu jsou ze strany ministerstva opomíjeni například nepedagogičtí zaměstnanci, kteří slyší vždy jen sliby, přitom jejich platové ohodnocení je již dávno nedostatečné,“ vysvětluje postoj nechanické ZŠ a MŠ ředitel Jan Čech.

V kraji bude stávkovat víc než polovina středních škol

Stávkovat budou i střední školy v kraji. „Do stávky se zapojí 40 ze 72 krajských školských příspěvkových organizací. Mnoho organizací stávku podporuje, ale aktivně se nezapojí. Například dětské domovy v kraji svůj provoz omezovat nebudou,“ uvedl za hradecké hejtmanství Dan Lechmann.

Podle něj bude stávkovat 1800 zaměstnanců kraje z oboru. Stávku učitelů podpoří i další instituce. Symbolicky třeba odbory v Muzeu východních Čech.