„Předpokládá se tam revitalizace toho náměstí, kdy by měly zmizet všechny ty lávky a terasy a také by tam měl vyrůst polyfunkční dům s podzemním parkovištěm. V přízemí by měly být obchody, v patře byty a nad tím mezonetové byty se zelenou střechou. Začít by chtěli už na jaře příštího roku,“ prozradil Vlasák.

Vzniknout má celkem 128 bytů v pěti nadzemních podlažích. Počítá se také s tím, že ve Hvězdě bude zachovaná pošta a centrum jednodenní chirurgie.

Chátrající areál Hvězda na Moravském předměstí je jedním z nejostudnějších míst krajského města. Přiznávají to ostatně i politici. „Dáváme si s primátorem a ostatními náměstky pravidelně jízdy na nejhnusnější místa Hradce, Hvězda je dlouhodobý vřed města,“ popsal loni svůj zážitek z návštěvy kdysi oblíbené obchodní pasáže náměstek primátora Martin Hanousek (Změna a Zelení).

Rezavé zábradlí, posprejované výlohy a dlouhodobě uzavřené prostory bývalých obchodů opravdu působí jak z hororového filmu a tristní vzhled místa se může v mnohém rovnat i Benešovou třídou.

Paradoxní je, že nosné konstrukce a lávky v majetku města radnice nechala kvůli špatnému stavu v létě za milion korun opravit. Teď to přitom vypadá, že půjdou k zemi úplně. „My ale museli zajistit bezpečnost do doby, kdy Kubík udělá tu přestavbu,“ vysvětlila náměstkyně primátora Věra Pourová (ANO), že s opravou už nešlo čekat.

Pourová nyní s firmou Kubík řeší zejména parkování. Podle vyhlášky města je totiž potřeba vybudovat 1,6 parkovacího místa na byt. Další parkovací místa je pak potřeba zajistit k obchodům a dalším nebytovým prostorům. Ve hře je několik variant. Podle zápisu z výboru pro územní plánování se dokonce uvažuje i o vytvoření 98 parkovacích míst na úkor zúžení v ulici Štefánikova do jednoho jízdního pruhu. Podobně se před časem zrušil ve prospěch parkovacích míst jeden jízdní pruh v každém směru na nedaleké Benešově třídě.

Pravděpodobnější variantou je ale nadzemní parkoviště pro 300 aut nebo dokonce velký parkovací dům. „Já jsem zastáncem toho, aby se tam i ve spolupráci s městem vybudoval parkovací dům, který by mohl pomoci i těm sousedním lokalitám. Na Moravském předměstí je totiž obecně obrovský deficit parkovacích míst,“ řekla Pourová. Jednání o parkování podle ní budou pokračovat.