Diverzní akci před královéhradeckým krajským úřadem podpořili tradičně někteří opoziční politici. Zastupitelstvo totiž oficiální vyvěšení neposvětilo.

„Letos chyběly tři hlasy, přidal se i další člen ČSSD, ale nestačilo to. Myslím si, že to může být složením vládnoucí koalice, ve které jsou zastoupeni členové komunistické strany. Kraj usiluje o rozvoj hospodářských vztahů s Čínou, takže pak dokáže zapřít i určité věci jako boj za lidská práva," uvedla krajská zastupitelka Anna Maclová.

Na stožáru kraje už čtyři roky za sebou vlajka nezavlála. Vládnoucí koalice je totiž proti. „Problematiku Tibetu sleduji, ale vyvěšování jeho vlajky nepovažuji za nejvhodnější způsob, jak upozornit na tamní poměry. Jejich zlepšení není možné dosáhnout bez kompromisu s Čínou. Podobná gesta, která si druhá strana může vysvětlit jako provokace, ke vzájemnému dialogu nepřispějí," řekl hejtman kraje Lubomír Franc.

V Hradci Králové se ve fakultní nemocnici loni otevřelo centrum tradiční čínské medicíny. Vzniknout by zde měla také klinika. „Považujeme za věc cti našeho kraje, abychom dali jasně najevo, že není možné přistupovat na takové obchodní vztahy, kdy si druhá strana diktuje, jaké mám a smím říkat názory. Obchodovat můžeme s kýmkoliv ale pouze na principu vzájemného respektu. Chceme dát najevo, že je zde 22 z 45 zastupitelů, kteří situaci vidí jinak než krajské vedení," vysvětlil zastupitel Vladimír Derner.

Na Pivovarské náměstí do Hradce Králové včera dorazilo jen pár příznivců Tibetu. „Škoda že tu je málo lidí, ale je deset hodin ve všední den, tak to chápu. Nevím, jak moc vyvěšení vlajky pomůže, ale radnice tak dávají najevo svůj názor. Lidská práva by se ale neměla řešit jen v Tibetu," svěřil se Jiří Schmied z Hradce Králové.

V hradeckém okrese mohli lidé vidět vlajky také na radnicích v Novém Bydžově, Třebechovicích pod Orebem a v několika dalších obcích. „Na vyvěšení jsme se shodli v radě města. Myslím si, že je to klíčová věc, protože si připomínáme boj za svobodu a to nejen v Tibetu ale i dalších částí světa," uvedl Jindřich Vedlich, náměstek hradeckého primátora a krajský zastupitel.

Vlajka pro Tibet má poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu, kde 10. března 1959 vojáci krvavě potlačili protičínské povstání.