Přesně 11 z celkových dvou set křesel v Poslanecké sněmovně se bude na začátku října letošního roku rozdělovat v hradeckém kraji. Obhajovat svůj končící mandát se rozhodla naprostá většina politiků, kteří zastupují kraj v dolní komoře Parlamentu ČR doposud.

Současné poslance najdeme na prvním místě letošních kandidátek u všech třech hlavních favoritů podzimních voleb. Lídryní hnutí ANO je padesátiletá poslankyně a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. V čele koalice Pirátů a Starostů stojí třiačtyřicetiletý poslanec Martin Jiránek a koalici SPOLU vede další poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec. Zajímavostí je, že všichni tři zmínění vedli své strany z pozice lídrů i do voleb v roce 2017. Adamec (ODS) a Jiránek (Piráti) však na rozdíl od předchozích voleb tentokrát stojí v čele širších koalic. Jak hnutí ANO, tak i koalice SPOLU a dvojblok Pirátů a STAN otevřeně hovoří o volebním vítězství. „Úspěchem by určitě bylo obhájit pět mandátů,“ uvedla krajská manažerka ANO Darina Kricnarová.

Hnutí ANO před čtyřmi lety v kraji zvítězilo naprosto jednoznačně. Průzkumy však naznačují, že letos to nebude mít s obhajobou úplně jednoduché. Ambicí zvítězit ve volbách se netají ani další dvě uskupení.

"Chceme vyhrát a porazit jak hnutí ANO, tak koalici SPOLU,“ vyhlásil lídr společné kandidátky Pirátů a hnutí STAN Martin Jiránek.

A podobně hovoří i lídr koalice SPOLU Ivan Adamec. „I my chceme vyhrát. Úspěchem bude pro nás zisk aspoň čtyř mandátů,“ řekl už dříve Deníku zkušený politický matador, který bude post poslance obhajovat už podruhé.

Festival jazzové hudby Jazz Goes to Town v Hradci Králové.
Hradec ovládne jazz. Vrcholem festivalu bude koncert s Filharmonií

Lídry už oznámila většina stran

Ačkoliv termín podání kandidátek vyprší až v úterý, minimálně své lídry v kraji už představila naprostá většina kandidujících stran. Hnutí SPD, které se v průzkumech stabilně drží na čtvrtém místě, do voleb povede bývalá poslankyně a současná ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR Vladimíra Lesenská. Ta v dolní komoře Parlamentu ČR zastupovala mezi lety 2006 a 2013 sociální demokracii. Za SPD už loni neúspěšně kandidovala do Senátu. KSČM vsadila stejně jako v roce 2017 na Zdeňka Ondráčka. Ten bude obhajovat post poslance za Královéhradecký kraj už podruhé.

Stejně dlouho jako Ondráček sedí ve sněmovně i lídr ČSSD Jan Birke. Dlouholetý starosta Náchoda, o kterém se nedávno hovořilo jako o možném ministru kultury, tuší, že ho vzhledem k současné kondici ČSSD čeká náročný úkol. Pro mě bude úspěch, když se ČSSD dostane do sněmovny, nebude to vůbec jednoduché,“ řekl Deníku už na jaře Birke.

Jména lídrů už odhalily i další strany. Společnou kandidátku hnutí Trikolóra, Svobodných a Soukromníků povede do voleb lékař Miroslav Havrda a stranu Zelených krajský a hradecký zastupitel Martin Hanousek. Ze stran a hnutí, kterým dávají průzkumy šanci dostat se do sněmovny, nepředstavilo svého lídra v Královéhradeckém kraji pouze hnutí Přísaha.

Celé kandidátky budou příští týden

Kompletní kandidátky musí všechny strany odevzdat na krajský úřad nejpozději v úterý. Už nyní je ale jasné, že kromě zmíněných lídrů na nich budou i další známé tváře z politické scény. Dvojkou koalice SPOLU bude někdejší vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), v hnutí SPD bude z druhého místa kandidovat poslanec Zdeněk Podal a za hnutí ANO budou kromě ministryně Dostálové obhajovat posty poslanců hned tři další kandidáti – Jiří Mašek, Pavel Plzák a Petr Sadovský.

Ilustrační foto
Plně očkovaných už je v kraji přes čtvrt milionu lidí

Nejvíce mandátů obhajuje hnutí ANO

V posledních sněmovních volbách v roce 2017 v hradeckém kraji suverénně zvítězilo hnutí ANO. Získalo zde skoro 32 procent hlasů, tedy zhruba o dvě procenta víc, než byl celostátní průměr tehdejšího vítěze sněmovních voleb. Babišovo hnutí tak v Královéhradeckém kraji získalo pět mandátů z celkových jedenácti, které se na Královéhradecku rozdělují.

Poslanci se stali Klára Dostálová, Jiří Mašek, Pavel Plzák, Petr Sadovský a také Jiří Hlavatý. Poslední jmenovaný se však svého mandátu měsíc po volbách vzdal a ve funkci ho nahradila Eva Matyášová. Po jednom mandátu pak před čtyřmi lety získali zástupci dalších šesti stran. Ve sněmovně na základě výsledků voleb z roku 2017 usedli Ivan Adamec (ODS), Martin Jiránek (Piráti), Zdeněk Podal (SPD), Zdeněk Ondráček (KSČM), Jan Birke (ČSSD) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). TOP 09 ani hnutí STAN, které také prošly do sněmovny, v Královéhradeckém kraji žádná mandát nezískaly.