„Pokud půjde vše podle plánu, tak by se semafory měly zprovoznit do konce tohoto týdne," informovala mluvčí hradeckého magistrátu Kateřina Šmídová.

Po takřka třech letech se tak dokončí anabáze, která začala v létě roku 2018, kdy zde skončila služba dočasných semaforů během rekonstrukce křižovatky Brněnská.

„Když tam semafory byly, nestala se ani jediná nehoda. Jakmile zmizely, nehody tam hned zase začaly,“ říkal už na podzim 2018 ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Palička. A věřil, že se brzy vrátí.

Jenže situace se ukázala být složitější, než politici čekali. U policistů totiž původně neprošlo prodloužení doby provizorních semaforů. A proces povolení těch trvalých se nečekaně táhl. Primátor Alexandr Hrabálek postupně ohlašoval tři termíny návratu semaforů k nemocnici. Ani jeden ale nedopadl.

Po dvou letech se situace kvůli covidové krizi změnila. Očekávaný nápor dopravy související s hromadným očkováním změnil názor policistů. Doprava ve Zborovské ulici je totiž v době pandemie ještě více intenzivní.

„Touto ulicí projíždí několik tisíc aut denně, řidiči míří nejčastěji do fakultní nemocnice nebo na odběrová centra covid-19. Vzhledem k tomu, že kraj navíc v nemocnici plánuje očkovací centrum, museli jsme situaci začít řešit okamžitě,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha (ODS).

K nemocnici se tak vrátí semafory provizorní. Na ty trvalé pravděpodobně v nejbližší době kvůli rekonstrukci Milety vůbec nedojde.