Ale nic nebrání tomu, aby Česká společnost cimrmanologická – oblast Novobydžovsko neotevřela Pláž Járy Cimrmana.

Zatímco „přesila" diváků na břehu se halí do zimního oblečení, do vody se snaží dostat tentokrát jen dva odvážlivci - Mirek Tupec ze Skřivan a Hana Štanclová z Měníka.

Moc se jim to nedaří, protože hladina na kraji rybníka je pokryta ledem. Dvojice odvážlivců se, zdá se, ničeho nebojí, „plave" i na ledě. Až jeden z přihlížejících přináší sekeru a vyseká jim do ledu díru.

„Tady je měkká voda a tady tvrdá," vysvětluje se svým typickým humorem Mirek Tupec přihlížejícím led a vodu. „Někdy je to o zdraví," komentuje krkolomný sestup na led Mirek Tupec. Ale Hana Štanclová se nedá. „Letos máme teplo a každému bych to doporučila. A už nejsem zrovna nejmladší," komentuje recesi Štanclová.

Recese s otevřením Pláže Járy Cimrmana úvodem ledna má za sebou již třináctiletou historii. „Kdepak třináctka nám vůbec nevadí. Jen jsme se letos vrátili zpět na „místo činu" – tedy do Skřivan, kde naše opalování a zahájení plážové sezony v lednu 2001 začalo. Však také na pozvánce stálo, že jde letos o třinácté, jubilejní a šťastné otevření pláže. Za ty roky jsme byli například v obcích Mlékosrby nebo Králíky. Jen letos bylo hodně marodů, kteří se omluvili a do vody, natož na led  nevlezli. Proto jsme zbyli jen my dva," usmívá se již převlečený Mirek Tupec.

Otužilci nejsme

Jak nám oba letošní odvážlivci potvrdili, nejsou vůbec žádnými otužilci nebo členové nějakých oddílů. Jen mají rádi recesi a smysl pro humor jim opravdu nechybí. Svou „plavbou" na ledě, bavili všechny, kteří do Skřivan našli cestu.

„My jsme s partou chodívali na Silvestra zaplavat si do Kosic a pak jsme se dozvěděli o Pláži Járy Cimrmana, takže jsme se přidali. Ale zažili jsme i „lepší" počasí než letos. Například v roce 2010 bylo minus sedm a voda měla 1,5 stupně. Několikrát jsme se brodili sněhem, to byla teprve zábava," řekla Hana Štanclová.

Deník znají ve Vídni

A to prý netušíme, jak je Hradecký deník populární. Loňského ročníku  se zúčastnil jejich známý z Vídně. Když ho Deník vyfotil ve vodě a paní Hana mu  Hradecký deník poslala, prý chodil po městě a všem ho ukazoval. Možná přijede i příští rok, to už ovšem do Měníka. „Máte se na co těšit. Kousek od nádrže je i hospoda, kde se lidé zahřejí," loučila se s námi Štanclová.