Nastupující teplé měsíce znamenají jediné: rozjíždí se letošní svatební sezona. Sňatky na radnici, v kostele či na zámcích stále vedou, už dávno ale nepatří mezi jediná místa, která snoubenci vyhledávají. Stále častěji se do popředí dostávají netradiční lokality, velmi oblíbené jsou například svatební obřady konané venku. Jak je na tom Hradecko?

Oblíbené je muzeum i Výskyt

„Nejčastěji snoubenci uzavírají manželství ještě stále v obřadní síni na Velkém náměstí v domě u Špuláků, v altánku v Jiráskových sadech či v Muzeu východních Čech na Eliščině nábřeží," vypočítává nejoblíbenější místa tisková mluvčí hradeckého magistrátu Magdalena Vlčková.

V kurzu jsou podle ní i Nové Adalbertinum, nově zrekonstruované Šimkovy sady, Park Golf v Roudničce, Městská hudební síň, Šrámkův statek v Pileticích, rybník Výskyt v městských lesích či Hotel U Královny Elišky a také Tereziánský dvůr.

Obřad, oběd i párty na jednom místě

Která další místa v loňském roce frčela? Podle majitelky svatební agentury z Hradce Králové Kamily Rijkové jsou nejvíce oblíbené kompletní resorty. „V poslední době je trendem mít svatbu na místě, kde proběhne vše od začátku do konce, aby se nemuselo několikrát přejíždět. To znamená obřad, hostina, večerní párty a také ubytování. Za naši agenturu mohu říci, že oblíbeným kompletním resortem je například Dříteč u Pardubic."

Svatba na zahradě? Žádný problém

Výběr místa na svatební den závisí i na ročním období. Na jaře a v létě vyhrává představa slavnostního dne pod širým nebem. „Často se setkáváme s tím, že celá svatba se koná na vlastní zahradě," potvrzuje Kamila Rijková.

„S manželem jsme chtěli svatební obřad venku. Po dlouhých úvahách jsme vybrali Jiráskovy sady a můžeme je jen doporučit. Svatbu jsme měli v srpnu, na matrice jsme ji vyřizovali už v listopadu a bylo kolem toho spousta běhání. Ale rozkvetlý park nám to pak všechno vynahradil," svěřila se Deníku třicetiletá Zuzana.

Do popředí se zejména v posledních letech dostávají také poměrně netradiční místa. „Naše agentura například zařizovala svatbu na hradeckém letišti," uvádí pro příklad majitelka svatební agentury.

„V loňském roce bylo uzavřeno manželství na střeše městské knihovny a dalšími neobvyklými místy byla porodnice ve fakultní nemocnici a také rozhledna Milíř ve Vysoké nad Labem," vzpomíná na originální lokality mluvčí Magdalena Vlčková a dodává, že obřad se dá uskutečnit skoro na jakémkoliv místě, ale pouze po schválení na matrice.

Ta místo povolí, pokud se například nejedná o zakázané lokality, nebo chráněné krajinné území. V loňských letech se tak snoubenci brali třeba i na základní umělecké škole, na hvězdárně, na Bílé věži nebo v hradecké věznici.

Zámecká oranžerie i romantický park

Na poptávku snoubenců reagují i zámky. Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou nabízí hned několik balíčků. Například svatební obřad v romantickém parku, nebo v zámecké oranžerii. Ženit a vdávat se lze i na zámku Hrádek u Nechanic a to v místní kapli sv. Anny.

Loni v Hradci Králové uzavřelo manželství 406 párů. Od počátku letošního roku je to 42 dvojic.   (lh, skr)