Komentoval tak  postoj svých kolegů, kteří zamítli jeho návrh, aby se do akce zapojili. Tibetskou vlajku  tak včera vyvěsil z okna své kanceláře sám. „Přitom si myslím, že mezinárodní solidarita je velice důležitá. I nám pomohla se zbavit režimu, který se stavěl proti lidem,“ dodal Vladimír Derner.

V sobotu uplyne již třiapadesát let, kdy Číňané tvrdě potlačili tibetské povstání. Smutné výročí si připomínají lidé na Královéhradecku.

Již ve středu se například na Malém náměstí v Hradci Králové  mohli zájemci  podepsat pod urgentní apely místní skupiny Amnesty Internatioonal, napsat vzkaz na tibetské praporky nebo docela obyčejně zapálit svíčku.

Dnes tibetskou vlajku vyvěsí například královéhradecký magistrát a novobydžovská  radnice. „Děláme to řadu let a ani letošní rok nebude výjimkou,“ potvrdil nám starosta Nového Bydžova Pavel Louda.

Podle starosty Chlumce nad Cidlinou Miroslava Uchytila letos radnici žádná z organizací jako v minulých letech neoslovila, proto také tibetskou vlajku vyvěšovat nebudou.

Z historie

Den Tibetu připadá na sobotu 10. března. V roce 1959 čínská armáda potlačila povstání Tibeťanů proti čínské okupaci, dalajláma vzápětí odešel do exilu. Tibeťané jako lidé i národ ztratili svá práva a svobody ve vlastní zemi.  Školy, které usilují o udržení původního jazyka a náboženství, jsou zavírány. Do Tibetu se stěhují Číňané.  Tibeťané jsou stále zatýkáni
i perzekuováni,  trpí za své přesvědčení  ve vězeních a čínských pracovních lágrech.