Ve druhé polovině noci pak budeme moci spatřit také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter a zároveň i „rudou planetu“ Mars. Ve druhé polovině noci pak budou za pomoci dalekohledu pozorovatelné také obě nejvzdálenější plynné planety Uran a Neptun. Ráno se nad východním obzorem objeví ještě nápadná Jitřenka, tedy planeta Venuše. Informace o dalších zajímavých úkazech naleznete mimochodem i na webu www.astrohk.cz.
Země se dne 4. července ocitne v rámci své oběžné dráhy vůbec nejdále od Slunce, přičemž vzájemná vzdálenost obou vesmírných těles dosáhne 152,1 milionu kilometrů. Zajímavý úkaz nám předvede také Měsíc, u něhož nastane dne 13. července další superúplněk. Z výročí kosmonautiky je vhodné připomenout čtvrtstoletí od obnovení aktivního výzkumu Marsu. Dne 4. července 1997 totiž na povrchu této planety přistála po dvě desetiletí trvající odmlce další sonda, a to Mars Pathfinder. Součástí mise bylo i malé vozítko zvané Sojourner, které tak trochu předznamenalo vyslání podstatně vyspělejších a větších roverů, jako je Curiosity nebo Perseverance.
V období od 1. do 24. července (včetně) jsou hvězdárna i digitální planetárium pro veřejnost uzavřeny z provozních důvodů. Od 25. července se na vás budeme opět těšit. Pořady v digitálním planetáriu nabídnou v červenci i srpnu film Kosmické srážky (středy od 19:30 hod.) a Voyager (pátky od 19:30 hod.). V sobotu vás planetárium pozve na dětský program s astronomickou pohádkou Polaris (od 16:30 hod.) a večerní program s filmem Přírodní výběr (19:30 hod.). Ve čtvrtky pak bude navíc probíhat od 18 hod. dětský program s pohádkou Robinsonka. Na hvězdárně se konají také pravidelné programy – sobotní Pozorování Slunce (od 15:00 hod.) a Večerní pozorování v čase od 21:30 hod. (středy, pátky i soboty).
Případné aktuální změny v programu a podrobnější informace k pořadům naleznete na webu www.astrohk.cz.
Vladimír Socha, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové