Hradečáci si mohou přivydělat na dovolenou odvozem papíru do sběrného dvora v Kuklenách

Sběrný dvůr v Kuklenách totiž nově začal vykupovat starý papír. Navíc ceny ve sběrnách starého papíru v poslední době stouply i o padesát haléřů za kilogram.

„Lidé k nám nyní jezdí ve větší míře než dříve, je to především z finančních důvodů. Výkupní cena papíru se zvýšila v posledních dvou měsících z koruny na korunu padesát. S cenou železa je to jako na houpačce, ale také ho teď lidé vozí více. Vysvětluji si to tím, že je začátek léta, a tak se více uklízí na zahrádkách a také šetří na dovolenou,“ řekla majitelka sběrny Collect Carmen Bydžovská.

Paradoxně podle ní trend kontejnerů na tříděný odpad v ulicích krajské metropole neubral sběrnám na oblibě. „Bezdomovci si s tím dají práci, papír z kontejnerů vytřídí a přinesou k nám. Přivydělávají si tak na živobytí,“ vysvětlila Bydžovská.

Lidé, kteří chtějí získat pár „kaček“ navíc, také hromadění odhozené reklamních letáků, které chodí nevyžádaně do poštovních schránek.

Novinkou v Hradci je možnost starý papír vozit i do sběrného dvora v Kuklenách, kde surovinu narozdíl od ostatního odpadu vykupují za peníze. Hradecké služby, který sběrný dvůr provozuje, věří, že by se nabídkou finanční odměny mohlo zvýšit množství vytříděného papíru. Ten v Kuklenách zároveň lisují a odváží k dalšímu zpracování.

„Výkup starého papíru by měl být výhledově možný ve všech hradeckých sběrných dvorech,“ řekl Martin Černý z tiskového oddělení magistrátu.

Recyklaci odpadu podporuje magistrát města také projektem, který „rozjel“ v historické části města, v Malšově Lhotě a Svinarech. Obyvatelé zde dostali zdarma sběrné nádoby nebo pytle přímo pro svou domácnost. Odpadlo jim tím chození k veřejným popelnicím.

„V Malšově Lhotě a ve Svinarech se projekt velmi osvědčil, například u plastů je nárůst obrovský, až 270 procent. Za prvních devět měsíců trvání projektu jich tady lidé nasbírali 22 tun,“ uvedl ředitel Hradeckých služeb Radek Sokol.

Odlišná situace je v historické části města, kde se projekt setkal s mizivou odezvou veřejnosti. V ulicích všech částí města zapojených do projektu zůstaly dál stát i klasické kontejnery na separovaný odpad.

Lenka Kašparová