Jelikož je mlýn ve vlastnictví města, Třebechovice by měly zaplatit rekonstrukci budovy, aby se za pár let mlýn nezhroutil. „Nevím ani, jak zajistit, aby budova dál nechátrala, část už nemá střechu,“ podotkl starosta města Jiří Němec. Na opravu podle náročných podmínek památkářů Třebechovice nemají peníze, investice by spolkla desítky milionů. Navíc má město s místem jiný úmysl, i proto mlýn v minulosti koupilo. Místo mlýnu by měl vzniknout bezpečný vjezd do centra.

Možná dojde na referendum

Proto podala radnice proti rozhodnutí Ministerstva kultury rozklad. „Také se zvažuje vypsání místního referenda,“ doplnil starosta. Rada města doporučila vyhlásit místní referendum na téma (ne)použití veřejných finančních prostředků z rozpočtu města na rekonstrukci a následný provoz objektu bývalého Hajnišova mlýna. O referendu budou jednat zastupitelé. Pokud se referendum vyhlásí, bude se konat na podzim současně s komunálními volbami.

Martin Červíček.
ODS představila své senátorské želízko - bude jím Martin Červíček

Starosta se domnívá, že proti rozhodnutí ministerstva se postaví i obyvatelé Třebechovic. „Podle ohlasů je většina pro zbourání mlýna. Lidé jsou znechucení a nepříjemně překvapení,“ prozradil starosta a doplnil, že pozitivních ohlasů zaznamenal minimum. Někteří obyvatelé Třebechovic ale mlýn zachovat chtějí. Poukazují na to, že bývalý Hajnišův mlýn je ze 17. století, stojí v historickém centru a jeho demolice by byla nevratným krokem vůči dějinám města a předkům. Iniciativa občanů navrhuje, že by budova mohla sloužit jako výstavní prostor nebo jako klub důchodců.

Další muzeum se neuživí

K tomu ale starosta podotkl, že Třebechovice už mají muzeum betlémů a i to musí město dotovat. „Z městského rozpočtu doplácíme 2,5 milionu ročně,“ upřesnil Jiří Němec. Na provoz dalšího podobného prostoru, který by si na sebe nevydělal, už zkrátka nezbývají peníze. „Kdybychom dopláceli další miliony, nevím, z čeho bychom opravovali chodníky a další věci,“ vysvětlil starosta.

Pokud by se objevil kupec, který by byl ochotný památku opravit, Jiří Němec by uvažoval o prodeji. „Nemůžu ale předjímat, jak by se zachovali zastupitelé,“ doplnil.

Rozhodnutí ministerstva zatím není pravomocné. Ministerstvo už jednou Hajnišův mlýn kulturní památkou vyhlásilo, ministr ale nakonec rozhodnutí zrušil, a to právě kvůli odporu radnice.

Ilustrační foto.
Carské důstojníky na kole nikdo nezastaví, ani zákon