CHRÁNĚNÉ DRUHY NA PLACHTĚ
Obojživelníci a plazi:
zmije obecná
blatnice skvrnitá
čolek obecný
čolek velký
Druhy bezobratlých:
listonoh letní
žábronožka letní
modrásek očkovaný
modrásek bahenní
zlatohlávek huňatý
majky

Přírodní památka Na Plachtě v současné době zažívá nejrozsáhlejší čištění od náletových dřevin.

„Plachta je v podstatě chráněná louka a vřesoviště, ne lesní porost. Udržet takové prostředí je důležité pro chráněné druhy živočichů. Chceme obnovit právě vřesoviště a tůně. Oblast kromě kácení vyčistíme od komunálního odpadu,“ vysvětlil Martin Hanousek z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Vyčištěním by se podle jeho slov měla obnovit stanoviště i pro vážky. Kácí se borovice, břízy a osiky. Nechávají se duby, lípy, vrby a soliterní borovice. „Podobná opatření budou pokračovat i v dalších letech. Bezlesí je totiž pouze na dvaceti procentech pozemku přírodní památky, chtěli bychom tuto plochu rozšířit,“ dodal Hanousek. Největší kácení skončí do čtrnácti dnů, jinak další práce budou pokračovat až do konce března. Podle slov ochránců bude prostředí po zásahu příznivější i procházkám. V současné době ale musí v oblasti příchozí dbát zvýšené opatrnosti.

Nyní je za přírodní památku prohlášena část Plachty. Petice občanů, která vznikla před dvěma lety požadovala rozšíření přírodní památky Na Plachtě 1, 2 o dosud nechráněné plochy. Královéhradecký kraj právě na základě petice a odborných posudků zahájil proces vyhlášení.

„V těchto dnech se vyhodnocuje připomínkové řízení všech zúčastněných subjektů, rozhodnout by úřad mohl do konce února. Vyhlášení za přírodní památku by se lokalita mohla dočkat možná do konce letošního roku,“ uvedl Imrich Dioszegi, mluvčí královéhradeckého krajského úřadu.