Dětské hřiště, odpočinkové zóny, stromy, ale hlavně přes čtyři sta nových bytů. To je budoucnost opuštěná skladovací plochy za areálem Petrof. Slibovaná proměna na velkou obytnou čtvrť pyšnící se honosným názvem Rezidence Na Plachtě začne co nevidět.

Ekolog: Radost ze stavby nemám
Nová rezidence vyroste v těsném sousedství přírodní památka Na plachtě, kde žije řada chráněných druhů rostlin a živočichů. Není tak divu, že je výstavba trnem v oku řadě lidí v Hradci. „Z připravovaného projektu výstavby domů Na Plachtě na místě bývalého skladiště dřeva radost nemám. Výstavba svým přímým sousedstvím s přírodní památkou bude mít některé negativní vlivy jako například zvýšení světelného znečištění a tím úbytek druhové rozmanitosti hmyzu, avšak takové vlivy nestačí na zastavení tohoto projektu, protože je úřady hodnotí jako nevýznamné," uvedl už dříve na adresu Rezidence Na Plachtě například městský zastupitel za Stranu zelených a krajinný ekolog v jedné osobě Martin Hanousek.   (zum)

Se začátkem stavby se počítá letos na jaře. V současné době finišují přípravy k zahájení první etapy stavby. Investor, tedy společnost Rezidence Na Plachtě, už netrpělivě očekává první teplejší dny, aby mohl začít stavět.

„Zájem o bydlení v této lokalitě je veliký," přiznává Martin Kubišta, ředitel společnosti Rezidence Na Plachtě. V tuto chvíli je rezervováno zhruba 60 procent nových bytů, 19 jich ještě zůstává volných. První nájemníci by se sem podle plánu měli začít stěhovat už v létě roku 2016.

Celkem dvacet čtyřpodlažních bytových domů od viladomů s devíti byty až po větší bytové domy s třiceti bytovými jednotkami vznikne postupně ve čtyřech etapách. Ty nejmenší z nich, o dispozici 1+kk, společnost nabízí od 1,6 milionu korun. Bydlení o rozloze až  115 metrů krychlových a dispozici 4+kk prodává investor od 4,22 milionu.

Vedle unikátní přírodní lokality se mělo stavět již dříve. V roce 2012 byla na spadnutí čtvrť s názvem Královský Hrádek. Z výstavby však nakonec sešlo.