Pokladna ve tvaru kovadliny, do níž se v hradeckém Divadle Jesličky Josefa Tejkla, stálé scéně Základní umělecké školy Střezina, od září loňského roku vybíraly peníze, doputovala do svého cíle. Tedy do Činoheráku Ústí, který chtěli hradečtí divadelníci podpořit. Během roku dokonce uspořádali několik benefičních představení. „Pokladnu jsme nechali vyrobit speciálně pro tyto účely, kovadlina je symbolem Činoheráku. Předal jsem ji uměleckému šéfovi Filipovi Nuckollsovi," vysvětlil tvar kasičky Josef Jan Kopecký z Jesliček, který desetitisíce, jež sbírka vynesla, dovezl kolegům na premiéru Kafkova Zámku v Ústí nad Labem.

„Za pomoc a podporu z Hradce jsme moc vděční, hodně to pro nás znamená! Už jsme si mysleli, že peníze ze sbírky nebudeme potřebovat, že je věnujeme do fondu, který by sloužil právě k těmto účelům – tedy že by mohl pomoci divadlům, která by se dostala do krizové situace, ale nakonec se ukazuje, že je budeme zřejmě potřebovat skutečně my sami. Je to taková naše kápézetka," řekl Nuckolls.

Divadelníci z Ústí se dostali do potíží už zhruba před rokem, kdy se s vedením města nedohodli na způsobu dalšího fungování a nedostali tak z jeho rozpočtu ani korunu. Budoucnost souboru je stále nejistá, divadlo zatím funguje jen díky podpoře sponzorů a sbírce. Projednávání šestimilionové dotace ústečtí zastupitelé odložili na březen.