I když  dnešní žáci devátých tříd mají přihlášky na střední školy nebo odborná učiliště odevzdat až v březnu příštího roku, bitva o studenty začíná.

A není čemu se divit. Na střední školy v Královéhradeckém kraji nastoupilo na začátku letošního školního roku zhruba šest tisíc nově přijatých studentů, tedy prváků. To je zhruba stejně jako vloni „Před šesti lety nastupovalo na střední školy o tisíc prváků více než vloni: pokles byl tedy velmi prudký. Letos očekáváme, že jich do prvních ročníků přijde stejně jako vloni, propad se tedy letos konečně zastavil," řekl Jiří Nosek, krajský radní pro oblast školství.

Proto se také včera a ještě ve středu plní velký sál Střelnice současnými deváťáky. Školy se „předháněly a předváděly" – jedna ukazovala jako mimoškolní aktivitu karate, další barmany či kadeřnice v akci, jiná kreslila portréty na počítači.

„Na burze středních škol ProFuturo je výhoda, že tu děti s rodiči najdou ucelenou nabídku sedmadvaceti škol převážně z Královéhradeckého, ale i Pardubického kraje. Buď sem přicházejí s učiteli nebo rovnou s rodiči," vysvětloval Vladimír Štěpánek, jednatel  společnosti Bon miroir, která výstavu organizuje.

„Ježíš, ještě vůbec nevím, co bych mohla dělat, proto jsme se přijeli podívat. Mamka sice chce, abych se stala zdravotní sestrou, ale to se mi příliš nelíbí," řekla Anežka Zborníková z Chlumce nad Cidlinou.

Iveta Malá přivezla hned celou třídu deváťáků ze ZŠ Dubenec u Dvora Králové. „Děti se většinou ještě nerozhodly, proto sem na burzu jezdíme pravidelně. Podívají se, vezmou letáky na dny otevřených dveří a doma se pak s rodiči dohodnou, kam se společně podívají," vysvětlovala Iveta Malá.

„Nikdy nevynecháme, vždycky si říkáme, že bychom mohli nějaké z dětí zaujmout. Letos nám do prvních ročníků včetně jednoročního kurzu nastoupilo dvě stě nových studentů. Nezlobili bychom se, kdyby jich bylo víc. Navíc se u nás studují obory technického směru, například autoelektrikář, tesař, ale i klempíř či autolakýrník. Nejen v těchto oborech je nedostatek kvalifikovaných lidí, takže se nemusejí bát o uplatnění na trhu práce," vysvětloval Jiří Krenčík ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Vocelova v Hradci Králové.

Při středě je burza škol otevřena od osmi do sedmnácti hodin.