Už i děti ve věku 12 až 15 let se od 1.července mohou registrovat na očkování proti koronaviru. Nová kategorie se otevřela necelý měsíc po té poslední. Lidé ve věku od 16 do 29 let se mohli k očkování registrovat od 4. června. Zejména v Hradci Králové je však pořád dost takových, kteří od té doby stále čekají na termín.

„Registroval jsem se hned první den. O očkování mám zájem, ale je to už 27 dní a pořád jsem ještě nedostal PIN 2, takže si zatím ani nemůžu vybrat termín,“ popisuje dvaadvacetiletý Pavel z Hradce Králové. Několik jeho kamarádů ve stejném věku už má očkování za sebou, zejména ti, kteří za vakcínou vyjeli do okolních nemocnic v Jaroměři, Náchodě nebo Rychnově nad Kněžnou. Čekací doba tam je v průměru necelý týden. V Hradci Králové necelé tři. Záleží ale na tom, jakou máte prioritu.

První dávku vakcíny má skoro polovina lidí

Aspoň jednou dávkou už je v kraji očkováno 48 procent obyvatel. Obě dávky má pak asi 34 procent lidí. V obou statistikách se hradecký kraj řadí mezi premianty. „Týden co týden naočkujeme téměř všechny dávky vakcín, které máme k dispozici,“ říká hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). Aktuálně zbývá v mrazácích jen asi 20 tisíc dávek. Současným tempem je zdravotníci proočkují za čtyři dny. Ze skoro půl milionu přijatých dávek jich muselo být v kraji znehodnoceno jen 342. Aktuálně to hrozí i 65 vakcínám Janssen v Novém Městě nad Metují a Novém Bydžově, u kterých se blíží datum expirace.

V hradecké fakultní nemocnici aktuálně čekají na PIN2 asi čtyři tisíce převážně mladých lidí. Takový počet zvládnou zdravotníci, kteří nyní očkují v Hradci vůbec nejrychlejším tempem od začátku vakcinace, proočkovat za necelé čtyři dny. Jenže aktuálně jde naprostá většina vakcín na přeočkování už dříve očkovaných lidí druhou dávkou. Průměrně se ve fakultní nemocnici aktuálně očkuje přes 1100 lidí každý všední den. O víkendech je to dokonce přes 1600 lidí. Jenže pouhá dvě procenta dávek z těchto počtů se dostanou k lidem, kteří jdou na očkování poprvé. Za posledních sedm dní tak dostalo v Hradci Králové první dávku jen 240 lidí.

Po měsíci PIN2, termín za další tři týdny

Kvůli potřebě dokončit očkování u lidí, kteří už první dávku dostali, se fronta posouvá opravdu pomalu. A netýká se to jen čerstvě plnoletých. „Zaregistrovala jsem se 1. června. PIN2 mi přišel až minulou sobotu, a když jsem si za 20 minut sms všimla a šla si vybrat termín, ten nejbližší na výběr byl až 21. července,“ říká jednatřicetiletá Michaela Horynová. Od registrace k první dávce u ní tak uplyne dlouhých 51 dní. Ministerstvo zdravotnictví přitom před dvěma týdny informovalo, že by od poloviny července mělo být možné přijít do očkovacího centra i bez registrace.

Jinde v kraji je situace výrazně lepší

Zatímco v Hradci si na očkování aktuálně počkáte dlouhé týdny, jinde je situace příznivější. Třeba v Jaroměři je ve frontě čekající na PIN2 jen 120 lidí. Běžně tam přitom zdravotníci aplikují až 200 prvních dávek denně. Jen několik dní budete pravděpodobně čekat i v Náchodě, Rychnově nebo Vrchlabí. Lidé nad 60 let pak mohou vakcínu dostat okamžitě. Třeba v Novém Bydžově nabízí praktik komukoliv přebytečnou jednodávkovou vakcínu od firmy Johnsson and Johnsson. Stačí jen zavolat na číslo 493 582 735.