V první polovině měsíce se k nim přidá ještě Merkur, který bude rovněž viditelný nízko nad jihovýchodním obzorem.Večerní obloha nabídne ještě počátkem února pohled na planetu Jupiter, a to nad západním obzorem. Saturn už v únoru naopak pozorovatelný nebude. Dalekohledem však budeme moci spatřit i vzdálené ledové obry Uran (v první polovině noci) a Neptun (počátkem měsíce večer nad jihozápadním obzorem). Informace o dalších zajímavých úkazech naleznete i na webu www.astrohk.cz.

Skutečnou nebeskou „show“ nám v únoru přichystají dvě sousední planety. Z večerní oblohy sice zmizí Saturn a nepozorovatelným se postupně stane Jupiter, naši vesmírní sousedé Venuše a Mars nám ale v únoru před svítáním předvedou zajímavé představení. Únorová ranní obloha bude tedy velmi zajímavá, a tak bude stát za to si trochu přivstat. Už na počátku měsíce totiž bude možné za svítání zahlédnout velmi nápadnou Jitřenku, tedy planetu Venuši, dále pak do oranžova zbarvený Mars a přitom nízko nad obzorem ještě i Merkur. V následujících dnech se sice pozorovatelnost nejmenší planety zhorší, ale zbývající dvě planety budou naopak stále lépe viditelné. V neděli 27. února navíc pozoruhodnou nebeskou scenérii doplní i úzký srpek Měsíce.

Pořady v digitálním planetáriu v únoru nabídnou film Cesta za miliardou sluncí (středy od 18:30 hod., kromě 23. 2.) a Kosmické srážky (pátky od 18:30 hod., kromě 25. 2.). V sobotu planetárium nabídne dětský program s astronomickou pohádkou Polaris (od 15:30 hod., kromě 26. 2.) a večerní program s filmem Přírodní výběr (18:30 hod., kromě 26. 2.). Na hvězdárně se také konají pravidelné programy – sobotní pozorování Slunce (od 14:00, kromě 26. 2.) a večerní pozorování v čase od 20:30 hod. (středy, pátky i soboty, kromě 23., 25. a 26. 2.). Navíc se pak budou konat ještě dětské programy s pohádkou Lucie a tajemství padajících hvězd, a to v pátek 4. 2., ve středu 9. 2. a v pátek 11. 2., vždy od 16:00 hod. V době od 21. do 27. 2. je Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové z technických důvodů pro veřejnost uzavřena.

Vstup na program je umožněn pouze návštěvníkům, kteří splňují podmínky dané aktuálně platnými opatřeními Ministerstva zdravotnictví. Více informací na www.astrohk.cz. Děkujeme za pochopení, toleranci a vzájemnou ohleduplnost.

Případné aktuální změny v programu a podrobnější informace k pořadům naleznete na webové stránce www.astrohk.cz.

Vladimír Socha