Poměrně nebezpečně vypadala situace především v úterý. Hejtman nejprve na tiskové konferenci oznámil, že v domově pro seniory v Černožicích vzrostl počet nakažených zaměstnanců na pět. Později se potvrdil výskyt nemoci covid-19 také v hradeckém sídle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a také na krajském úřadě.

Do karantény kvůli tomu zamířilo osm zaměstnanců na ŘSD a 15 na hejtmanství. Čtvrteční výsledky všech testovaných v obou institucích byly ale naštěstí negativní.

„První testy neprokázaly nákazu koronavirem u 15 úředníků kraje. Další testování proběhne při ukončování karantény, tedy na konci příštího týdne. Pokud budou i tyto testy negativní, úředníci budou moci nastoupit zpátky do práce na úřad,“ sdělil hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Odběry na testy na koronavirus
V Černožicích začalo druhé kolo testů, výsledky budou v pátek ráno

Přestože krajský úřad zůstává nadále přístupný veřejnosti, platí tam od čtvrtečního poledne nová mimořádná opatření. Pokud to situace dovoluje, lidé by měli využít spíše písemný nebo telefonický kontakt s úřadem. Dobrou zprávu dostali i všichni zaměstnanci hradeckého ŘSD, kteří od středy čekali na výsledky testů. „Mám radostné zprávy. Všech osm zaměstnanců včetně mě má testy na covid-19 negativní,“ řekl spokojeně ředitel firmy, která zaměstnává třicet pracovníků.

V KARANTÉNĚ JE I NÁMĚSTEK PRIMÁTORA

Kvůli své schůzce na ŘSD skončilo v karanténě i šest zaměstnanců hradeckého magistrátu. Podle informací Deníku jsou mezi nimi i investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS) a hlavní architekt města Petr Brůna.

„Mám až do 7. srpna nařízenou karanténu. O jejím uvalení jsem se dozvěděl ve středu po poledni. Hned ve čtvrtek ráno jsem v nemocnici absolvoval testy,“ řekl Deníku Bláha. Výsledky podle svých slov dostane nejdříve v pátek ráno. „Já sám se necítím, že by mě koronavir napadl. Ale ráno budu moudřejší,“ doplnil z karantény náměstek. Neočekávaně volný čas využije dohánění restů. A to nejen pracovních. „Pořád mi z kanceláře něco volají a posílají, tak to teď z domu řeším. Ale taky konečně posekám trávu a mám připravenou i nějakou literaturu,“ dodal Bláha.

V ČERNOŽICÍCH ZAČALO DALŠÍ KOLO TESTŮ

Během čtvrtečního rána začalo také druhé kolo testování v domově pro seniory v Černožicích na Hradecku. Nákaza se tam minulý pátek objevila u jedné z ošetřovatelek, která se vrátila z Ukrajiny. Pondělní testy ukázaly, že se od ní nakazily i další čtyři zaměstnankyně. Klientům domova, kteří patří do nejvíce ohrožené skupiny obyvatel, se nákaza zatím naštěstí vyhnula. Stovka klientů i asi 80 zaměstnanců však muselo včera testy absolvovat z rozhodnutí hygieniků znovu. Výsledky budou podle ředitele Martina Scháněla k dispozici v pátek ráno.

Letní koupaliště v Trutnově bylo otevřené po rozsáhlé roční rekonstrukci 30. června.
Horké úterý přilákalo na koupaliště na Hradecku letošní rekordní návštěvy

Celkem 49 aktuálně nakažených bylo dle čtvrtečních dat hygieniků v Královéhradeckém kraji. Jde o nejvyšší číslo za poslední tři měsíce. Jednoznačně nejvíce případů (26) je na Hradecku. Následují okresy Rychnov nad Kněžnou (10), Náchod (9) a Jičín (6). Na Trutnovsku v tuto chvíli není ani jeden nakažený.