Tradičním českým zvykem vítali na Šrámkově statku své návštěvníky, a to čerstvě upečeným chlebem a solí.

Vánoční advent si v Pileticích užíval každý, kdo sem v sobotu zamířil. „Je, hele, v tomto soudku se tlouklo máslo. No, věřil bys tomu? Naše mamka ho kupuje v krámě,” vysvětlovala asi pětiletá slečna stejně starému chlapci. Nebyl to jediný pár, který se nad některými exponáty pousmál. „Hele, nepřipomíná ti to něco,” ptal se starší muž manželky. „No, jasně, sice v modernější podobě, ale prodávají to jako pračky na ruční otáčení na chaty, chalupy a dovolené. Jen to není ve dřevě. Ti naši předkové si stejně uměli poradit,” pochvalovala si starší žena v roubené chalupě.

A ještě mnoho dalších věcí malí i velcí obdivovali. Vždyť do Šrámkova statku jako obvykle přijeli lidoví umělci a řemeslníci, vůbec poprvé také z Polska.

Nechyběly například ukázky paličkování nebo drátkování či zdobení perníku. Hlavně dospělí obdivovali betlémy a také práci na dřevěných figurkách právě pro betlémy Jakuba Sochora. „Ježíš, vy máte trpělivost,” zastavovali se u něho návštěvníci.

Se svým otcem Martinem Sochorem tu představili také betlém z roku 2009, který byl zcela funkční. Děti si mohly dokonce vyzkoušet, na jakém principu se zhruba polovina z jedné stovky figurek jejich betlému dává do pohybu.

Středem pozornosti byly v kuchyni také členky ze Studia PH Pohádka, které upekly chleba a nabízely hradeckou specialitu- buchtičky máčené v sirobu a obalované v perníku. Přitom shonu ještě stihly vyprávět návštěvníkům o zvycích a tradicích života na statku.