Po zimním spánku se opět probouzí život na stavbě mostu ve Svinarech. Stavební činnost zde skončila na začátku loňského prosince kvůli rozmarům počasí, které nedovolilo dělníkům pokračovat. Dokončovací práce na dělníky tak čekají v příštích týdnech. Samotný most by se měl pro motoristy otevřít v květnu. Tedy osmadvacet měsíců od jeho uzavření a necelý rok po demolici původní konstrukce mostu plukovníka Šrámka. Ten se nad Orlicí klenul dlouhých 111 let.

„Příští týden se zahájí práce, na které nemají vliv povětrnostní podmínky. Začnou se osazovat dilatační závěry, zasypou se opěry a dobudují se zpevněné plochy pod mostem,“ vyjmenoval první úkoly pro dělníky po jejich návratu na mostovku náměstek hejtmana Martin Červíček.

Čekání na „pětku“

Jakmile se rtuť teploměru dlouhodobě ustálí nad 5 stupni Celsia, dojde i k přerušeným pracím na v prosinci odložených izolacích. „Až to klimatické podmínky dovolí, budou moci stavaři začít s dokončením izolace mostovky, která je velmi důležitá pro životnost mostu. K tomu je ale zapotřebí, aby celodenní teploty neklesaly pod 5 °C,“ dodal Martin Červíček který samotné dokončení stavby a uvedení mostu do plného provozu očekává v květnu.

Rozpětí nového mostu, jenž hejtmanství vyjde na 65 milionů korun bez DPH, bude 75 metrů. Plány počítají se dvěma jízdními pruhy pro automobily a s chodníkem pro chodce a cyklisty.

Kam s ním?

Podle Martina Červíčka by se na nový most měla vrátit i autobusová a nákladní doprava. Otázkou však zůstává, co s fragmenty původního staletého překlenutí Orlice ve Svinarech. V minulosti padly návrhy na zápis mostu plukovníka Šrámka, který byl s datem stavby 1907 nejstarším mostem na území krajského města, na seznam kulturních památek. Později se neúspěšně jednalo s městem o přesunu mostní konstrukce na jiné místo. Nyní čeká část starého železného mostu na pozemku kousek od stavby nového svinarského přemostění na svůj další osud.