Děravá střecha, chybějící okapy, poškozená barokní fasáda. Tak vypadá kulturní památka Červený Dvůr, kterou by se město mohlo chlubit. Současný majitel Petr Krejčíř měl s hradeckou památkou velkolepé plány. Jeho vize ale zbortila tvrdá realita. Majiteli na rekonstrukci chybí finance, a kulturní památku proto prodává.

Informaci potvrdila Kateřina Kurťáková, partnerka majitele objektu Petra Krejčíře. Krejčíř chtěl památku opředenou legendami otevřít veřejnosti. V usedlosti mělo vzniknout muzeum hrdelního práva či dobová krčma, která by potěšila místní zahrádkáře, ale i turisty. „Ono to ale určitě dopadne. Tím, že je to kulturní památka, určitě k nějaké realizaci dojde,“ sdělila Kateřina Kurťáková. Zda bude muset majitelovy vize zhmotnit někdo jiný, říct Kurťáková nechtěla: „To se ještě uvidí.“

Do střechy zatéká

Objekt dál chátrá, není zabezpečený proti povětrnostním vlivům a hrozí jeho nenávratné poškození. „Střecha je děravá a prší přímo na trámy. Také chybí okapové svody, takže dešťová voda stéká po cenné barokní omítce,“ popsal současný stav objektu Miloš Berounský z Komise místní samosprávy Pražské předměstí - sever. „Celková rekonstrukce, která byla odhadovaná v roce 2016 na asi deset milionů korun, se kvůli tomu může v budoucnu prodražit,“ dodal Miloš Berounský.

Hospodářskou část usedlosti se zahradou podle Berounského majitel pronajal, díky tomu se vyklidil alespoň největší nepořádek po bezdomovcích, kteří dřív Katovnu obývali.

Bezzubý zákon

Hradecký odbor památkové péče zatím stav památky nezjišťoval: „Až bude lepší počasí, plánujeme objekt zkontrolovat, zhodnotím stav a uvidíme, co dál,“ sdělil vedoucí odboru Jan Falta.

Pokud majitel kulturní památku nechá chátrat, porušuje památkový zákon a hrozí mu postih. „Když je památka ve velmi špatném stavu, můžeme majiteli podle zákona nařídit údržbu, ale většinou to nefunguje,“ uvedla Blanka Adámková z Národního památkového ústavu. Majitel totiž může namítnout, že na opravy nemá peníze. To je pak bezvýchodná situace. V tomto ohledu je podle Blanky Adámkové zákon bezzubý.

Další možností je udělit majiteli pokutu. „Je otázka, jestli má význam nyní pokutu udělit, když majitel památku prodává. Uvidíme, kdo bude dalším vlastníkem,“ sdělil Jan Falta.

Nemá ani na dotaci

Majitel měl šanci získat peníze z Havarijního programu Ministerstva kultury. O finanční prostředky z programu ale nezažádal. „Prý nemá na spolufinancování, to je ale dost zarážející. Peníze by měly jít na nejnutnější opravy, aby nezatékalo do objektu. Opravy byly odhadnuty na 1,5 až 2 miliony korun, jako podnikatel by peníze na spolufinancování měl mít,“ uvedl Miloš Berounský.

Blanka Adámková podotkla, že doporučená spoluúčast je čtyřicet procent, minimální pak dvacet procent, což není úplně zanedbatelná částka. „Doufejme tedy, že se najde někdo, kdo na rekonstrukci peníze bude mít,“ dodala.

Červený Dvůr je kulturní památkou od 30. září 2016. Areál zemědělské usedlosti vznikl po roce 1790. Dokládá typ osídlení charakteristický pro předpolí tehdejší královéhradecké pevnosti.

Pokud by památka našla své určení, mohla by kolem vést i turistická stezka. Navázala by na trasu z Nového Hradce vedoucí přes slepá ramena u Třebše. Dále by stezka pokračovala až k rybníku Borovinka.

Katovna je na prodej. Vlastníkovi došly peníze na opravu. Památka ale rekonstrukci potřebuje jako sůl.Zdroj: Deník/ Michaela Horynová