Dobrodruzi z Česka a zahraničí chtějí popřít rčení o vstupu do stejné řeky, respektive moře. Již potřetí se totiž na replice 8 tisíc let starého člunu vydají do vln Egejského moře. Za tři týdny v něm chtějí zdolat 350 kilometrů.

Souboj stromů

Hlavním cílem expedice Monoxylon III je posunout o něco dál historické poznání a ověřit, zda se lidé v období neolitu byli schopni přepravovat na podobném plavidlu mezi ostrovy a překonávat velké vzdálenost. Cestu chtějí zdolat na člunu vydlabaném z dubu, který vyrostl v Jičíně. „Naše první plavba v roce 1995 byla na člunu vydlabaném z topolu, který rostl na vnitřním okruhu Hradce Králové. V tu dobu jsme nevěděli, z jakého dřeva mohli předci plavidlo vytvořit,“ řekl duchovní otec výprav Radomír Tichý. Teprve po této expedici dostali od italských kolegů zprávu, že podle archeologického objevu u jezera Bracciano u Říma, dělali pravěcí mořeplavci své lodě z dubu. „Ten jsme nakonec získali v Jičíně a začalo se na něm pracovat,“ uvedl Radomír Tichý, který při zběžném propočtu došel k tomu, že loď ze 140 let starého dubu vydlabávali nadšenci úctyhodných 1000 člověkohodin. Výsledkem je loď 9 metrů dlouhá a 120 centimetrů široká, vážící půl druhé tuny. U jejích vesel se bude střídat 22 členů posádky. Polovinu z nich na své palubě poveze doprovodný katamarán. „Uvidíme, jak často dojde ke střídání u vesel. Před dvaceti lety jsme se střídali po 4 hodinách, ale teď jsme o 20 let těžší a možná i pohodlnější,“ dodal s úsměvem Radomír Tichý, jehož těší, že většinu posádky na třítýdenní plavbě bude tvořit původní tým z konce devadesátých let minulého století.

Trasa expedice, povede na sklonku května a června příštího roku z řeckého poloostrova Attika přes na ostrov Mélos a odtud přes ostrov Santorini na Krétu.

Tento týden, 26 května v 11 hodin, budou dobrodruzi člun testovat v centru Hradce Králové na Labi u bývalé Čechie.