Do ulice Selských bouří vyjeli profesionální hasiči z Nového Bydžova a JSDH Chlumec nad Cidlinou na základě oznámení, že se v zahradě rodinného domu nachází had neznámého druhu. Toho se podařilo oznamovateli společně se sousedem odchytit do krabice. Poté, co hasiči na místo dorazili, odeslali fotografii hada herpetologovi.

"Když nás někdo volá s žádostí o pomoc, že našel na zahradě nebo doma hada, často se nejedná o žádné překvapení a příběh končí vypuštěním užovky či zmije do volné přírody. Včera večer v Chlumci nad Cidlinou to bylo trochu jinak, hlavní roli sehrála krajta královská," popisuje mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Krajta královská se ve volné přírodě se vyskytuje na pobřeží západní a střední Afriky. Lidé ji pro její minimální agresivitu a plachost ale často chovají v teráriích i u nás v Česku. Krajta běžně dorůstá velikosti 1,2 až 1,5 metru, výjimečně až 1,8 metru a vážit může až tři kila. Hada z chlumecké zahrady si ve čtvrtek večer převzala Policie ČR, která ho transportovala k odborníkovi.