Dobrá zpráva dorazila z Prahy do sídla Pardubického kraje. Vedení kraje se totiž ve středu dozvědělo, že stát podpoří rekonstrukci dalších prostor zámku a Domu U Jonáše pro potřeby Východočeské galerie. Nejde přitom o žádnou zanedbatelnou částku, ale hned o 177 milionů korun, které budou čerpány do roku 2014.

„Díky nim bude kompletně dokončena celá obnova pardubického zámku. Navíc existuje veliká naděje, že zámek bude v nejbližší době vládou prohlášen za národní kulturní památku,“ uvedl včera hejtman Radko Martínek. Pardubický zámek je v současnosti pouze kulturní památkou, pokud se dostane o stupeň výše, zvýší to jeho prestiž a atraktivnost pro turisty. Nad národní kulturní památkou je podle Radko Martínka již pouze kategorie památky UNESCO, o níž se by se do budoucna měl unikátní Pernštejnský zámek rovněž pokusit ucházet.

Součástí rekonstrukce bude oprava bývalých hospodářských budov a jejich přeměna na nové moderní galerijní expozice a pracoviště zaměstnanců, přibude i zámecká kavárna na prvním zámeckém nádvoří. Pardubický kraj zahájí čerpání těchto prostředků ještě letos, a to na přípravu projektové dokumentace.

Radní Pardubického kraje včera podpořili i projekt maximálního zpřístupnění prostor muzea veřejnosti. Na něj chce kraj peníze získat z Regionálního operačního programu. Půjde o téměř 40 milionů korun. Na jeho základě například vzniknou dvě nové expozice a přemístí se pokladna s informačním centrem hned do vstupních prostor pardubického zámku.