Právě v těchto dnech zahájil v Královéhradeckém kraji svou činnost nadační fond Aquapura. Jeho zakladatelé Pavel a Monika Staňkovi chtějí jeho prostřednictvím podpořit lékařský výzkum v oblasti hematologie, podílí se na dovybavení zdravotnických zařízení v kraji a především pomáhá pacientům, u kterých byla diagnostikována tromboembolická nemoc.
„Oba s manželkou máme tromboembolii a bohužel tuto poruchu krve po nás podědil i náš syn. A právě důvěrně známe potíže, které se musí při tomto onemocnění řešit, což nás vedlo k založení tohoto nadačního fondu. Nebráníme se ani dalším humanitárním projektům, jimž by mohly peníze z fondu pomoci,“ vysvětlil spoluzakladatel fondu Pavel Staněk. Pacienti po prodělané tromboembolii musí pak podstoupit léčbu, při které se užívá lék zabraňující tvorbě krevní sraženiny. „Délka se pohybuje od tří měsíců až po několik let. U někoho je to na celý život,“ říká lékař Petr Dulíček, odborný garant nadačního fondu. Pro správnou účinnost léku je potřeba pacientům měřit hodnotu protrombinového času. Pacientům velmi pomáhá, když mohou použít speciální přístroj, který tuto hodnotu zjistí během několika sekund a určí dávku léku. „Fond bude řešit právě i současný nedostatek těchto přístrojů v kraji,“ dodal Pavel Staněk.
Při tromboembolii pacienti trpí poruchou rovnováhy mezi tvorbou a likvidací drobných sraženin v krvi. Projevuje se vznikem krevní sraženiny, která může i embolizovat. Nejčastěji bývají postiženi lidé v produktivním věku. Protože je nemoc dědičná, jsou ohroženy také děti, především v době dospívání.