Poslední naděje na zažehnání sporu mezi hradeckou radnicí a soukromou ZŠ Sion padla v úterý dopoledne. Na mimořádném zasedání rady města se politici zabývali výpovědí pro Sion už potřetí. Místo revokace původního usnesení, ve které doufal ředitel Sionu Denis Doksanský, však radní výpověď definitivně potvrdili. Navíc schválili zadání vypracování projektu přestavby prostor, ve kterých v současnosti sídlí žáci prvního stupně ZŠ Sion. Město chce prostory v následujících letech využívat pro děti z městských mateřských škol. Za projekt město zaplatí společnosti ARCHITEP HK asi 370 tisíc korun, samotná rekonstrukce pak bude stát asi tři miliony.

"Do těch prostor budeme postupně umisťovat děti z rekonstruovaných mateřských škol. Počítáme s tím, že se tam po rekonstrukci dočasně přestěhují nejprve děti z MŠ Sluníčko, kterou v příštím roce čeká rozsáhlá rekonstrukce a město na ni získalo dotaci. Ovšem Denis Doksanský ze Sionu opakovaně prohlašuje, že smluvně danou výpovědní dobu nedodrží. Přijde mi smutné, že Denis Doksanský dává žákům a jejich rodičům tak špatný příklad. Platné smlouvy se musí dodržovat," řekl k rozhodnutí radních primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek (ODS).

Ředitel Sionu označil rozhodnutích radní za velké zklamání. "Je nám líto, že nad zájmy dětí, zvítězily zájmy úředníků. Žel je to důsledek způsobu řízení úřadu ze strany pana primátora, což je smutnou realitou. Postoj ZŠ Sion je bez ohledu na nejnovější rozhodnutí rady stále stejný, vystěhování malých žáků v probíhajícím školním roce je nemožné a jak z technických, tak i právních důvodů se nemůže uskutečnit. Neohrožení výuky nejmenších školáků je pro nás prioritou, z níž nemůžeme ustoupit, neboť pro nás jsou zájmy dětí ty nejdůležitější," napsal ve středu Doksanský. Zopakoval tak svá dřívější vyjádření a potvrdil, že Sion výpověď neuzná a budovu do konce roku neopustí. Doksanský už předal výpověď svým právním zástupcům.

"Advokátní společnost Arrows, která Sion zastupuje, městu sdělila, že výpověď považuje za právně problematickou a není možné ji uznat a tím pádem vystěhování dle ní z právních důvodů nemůže ani nebude realizováno. V této souvislosti vyzvala vedení města k nečinění dalších kroků za účelem předejití nehospodárnému vynakládání s finančními prostředky města. Přesto radní výdaj 370 tis. Kč schválili, byť je velmi pravděpodobné, že půjde o zcela zbytečně utracené peníze. Za tyto zbytečně vynaložené finanční prostředky tak nesou radní nejen politickou, ale i právní odpovědnost," uvedl ředitel Sionu.

Primátor Hrabálek ve svém vyjádření poukazuje na to, že ze strany města šlo o kolektivní rozhodnutí. "Jsem překvapen tím, že ředitel Sion škol Doksanský toto rozhodnutí rady personifikuje a neustále mě napadá. Jedná se o rozhodnutí rady města, v níž jsou zastoupeny tři politické subjekty, tedy ODS, ANO a Změna pro Hradec a Zelení. Pro zachování výpovědi hlasovali zástupci všech tří těchto subjektů. Proto naprosto nechápu, proč ředitel Doksanský toto rozhodnutí přikládá jenom mně," řekl Hrabálek a připomněl, že k tomu, aby město na výpovědi trvalo, vyzvali radní i městští zastupitelé. Primátor už dříve uvedl, že radnice se připravuje na variantu, že Sion smlouvu nedodrží a má pro takovou variantu připravený plán B. Rodiče dětí z MŠ Sluníčko se tak nemusí bát toho, že by na jaře příštího jejich potomci zůstali bezprizorní.

"Nechceme rodiče těchto dětí vystavit žádným komplikacím. Zároveň si nemůžeme dovolit přijít o dotaci na plánovanou rekonstrukci MŠ Sluníčko ve výši cca 40 milionů korun. Náklady spojené s alternativním řešením budeme po zřizovateli Sion škol vymáhat. Půjde o částku v řádech milionů korun. Za předpokladu, že prostory v budově ZŠ Mandysova v dané lhůtě opustí, samozřejmě žádné peníze nikdo po Sionu požadovat nebude," vzkázal Hrabálek řediteli ZŠ Sion.

Nejpravděpodobnější variantou dle slov obou mužů tedy zůstává, že Sion budovu v ZŠ Mandysova neopustí, radnice bude muset pro děti z MŠ Sluníčko vytvořit alternativní prostory a miliony, které na to vynaloží, pak bude požadovat po Sionu. Případem se už zabývají právní zástupci obou stran a zdá se, že celý spor skončí až u soudu.