„Byla to vyhlášená hospoda, kupovali jsme tady chlebíčky a zákusky, vždy byly čerstvé a byla to jistota,“ vzpomíná paní Jiřina, která v hale čeká s kufrem na vlak do Prahy. Rozlehlá restaurace je zavřená už léta a to potvrzuje i cedule na prosklených dveřích, kde Správa železnic nabízí rozsáhlý prostor plný světla k pronájmu.

Lidí ubylo po otevření dopravního terminálu

„Bohužel tady už přes 10 let nefunguje jídelna. Na takhle velikém nádraží je to škoda, je to zavřené bez náhrady,“ připomíná Petr Červinka, který na nádraží provozuje už 18 let malé knihkupectví.

„Bohužel se nádraží totálně umrtvilo. První velký zlom nastal, když se postavil před 16 lety autobusový terminál a odešla odtud meziměstská autobusová doprava a s ní polovina lidí,“ myslí si padesátník. Lidi ale podle něj stále cestují vlakem hodně. Obchůdek pana Červinky ale přežívá, zaměřený je na železniční a dopravní literaturu. „Moje knihkupectví vlastně stojí a padá na vzdělávací literatuře, literatuře faktu, a až úplně poslední v řadě je nějaký román a poezie,“ uvažuje Petr Červinka, který má stálé zákazníky ze širokého okolí.

Potraviny nabízejí hlavně řetězce

Zlom podle něj přišel, když občerstvení na hradeckém nádraží ovládli síťoví operátoři, jako jsou řetězce Relay nebo Pont. „Nádraží bývalo plné stánků, byly i před nádražím, to je všechno pryč.“

Nádraží je ale čisté a dostanete tady vše, co na cestu potřebujete. Zmíněné řetězce nabízí vše od časopisů a základních potravin přes obložené bagety až po pití a alkohol.

Ceny obložených baget se ale v jednotlivých obchodech liší. Menší stojí od 65 korun, velké za 79. Asi nejlákavější nabízí pekařství Hello u odjezdů. „Lidi nás chválí, máme bagety čerstvé, každý si u nás vybere,“ říká sympatická prodavačka ve vzácné chvilce, kdy nemá zákazníky. Nabízí tady čerstvé pečivo za běžné ceny, půllitr Kofoly stojí 36 korun, minerálka 1,5 litru v plastové lahvi pak od 29. Tedy obdobné ceny, jako mají další dva nádražní řetězce.

Cestující se na nádraží cítí bezpečně

„Ceny i nabídka služeb mi přijdou v pohodě, hodně cestuju i po Evropě a nemám tady s hradeckým nádražím problém,“ rozhlíží se prosvětlenou halou z třicátých let minulého století studentka pedagogické fakulty Kamila, která do Hradce jezdí z Trutnova několikrát týdně.

Na nádraží se mladá žena cítí vcelku bezpečně: „Ale od té vraždy na začátku roku jsem nad tím přemýšlela. U vstupu do budovy jsou takoví zvláštní lidé, mluví nahlas, někdy řvou, tak tam někdy vlastně procházím rychleji, než bych chtěla.“

Káva z automatu i z pražírny

Na nádraží jsou ale i menší stánky. Třeba u příjezdů je možné dát si lepší kávu. „Máme výběrovou kávu z pražírny v Liberci. Nabízíme vlastně jejich širokou škálu káv,“ nabízí mi prodavačka Simona. Kafe se dá na nádraží koupit na každém kroku. Nejlevnější je jak jinak z automatu od 25 korun. Na nádraží ale nechybí ani malé kadeřnictví, lékárna, nebo regál, kde se povalují dvě desítky knížek. Půjčit si je můžete nejen na jízdu vlakem a vrátit na jiném nádraží, ale dočíst je můžete doma a vrátit později.

Čisté záchody jsou základ

Pochválit musíme záchody. Jsou čisté, moderní. Platí se za 10 korun. Otevřené jsou od půl čtvrté ráno do půl jedné v noci a na automatické pokladně se dát platit jak hotově, tak i kartou. Na nádraží ale najdeme i dva obchody s textilem a drobnou elektronikou a nechybí tady ani bankomat České spořitelny.