Na potíže s bezdomovci a narkomany na hradeckém nádraží upozornila tragická událost z počátku letošního roku. Na okraji třetího nástupiště zemřel čtrnáctiletý mladík. Ve čtvrtek 4. ledna odpoledne na něj nožem zaútočil dvaatřicetiletý muž, kterému chlapec údajně nevyhověl, když ho požádal o cigaretu.

Brutální čin pachatele vyvolal diskuze o řešení letitých problémů, které obtěžují nejen cestující, ale i zákazníky a personál místních provozoven a obyvatele či návštěvníky města, kteří využívají frekventované Riegrovo náměstí a jeho okolí.

Benešova třída zvolna chátrá už od svého dokončení v 80tých letech. Zatím se podařilo opravit jen část sídlištního bulváru.
Benešovka, holubí dům nebo Hajnišův mlýn. Deník se podíval na ostudy Hradecka

Lidé si na sociálních sítích a v novinových anketách často stěžovali na nedostatečnou aktivitu policistů. Ti oponují, že dělají, co je v jejich silách.

V anketě Deníku jsme se ptali, zda se v Hradci Králové cítíte bezpečně. Pro možnost NE hlasovalo 73 procent čtenářů.

„Všichni vidí, co se tady děje. Těm klukům z ostrahy by měli pomáhat policisté. Problémy jsou tu neustále. Ale tohle? Jsme z toho nešťastní,“ přemítala po vraždě uklízečka Helena Šůmová a připomněla tak, že pořádek v nádražní hale zajišťuje zejména soukromá bezpečnostní agentura.

Pro státní i městskou policii přitom nádraží patří k „destinacím“, kam míří nejčastěji kvůli prevenci i v případě problémů. Místo monitoruje i kamerový systém. Přesto se incidentům nedaří zcela zabránit.

Hradecká fakultní nemocnice musí kromě sanitek, zásobovacích vozů a aut zaměstnanců zvládnout nápor pacientů z celého kraje. To se dlouhodobě nedaří.
Parkování v hradecké nemocnici? Místo hledejte na sídlišti nebo jeďte autobusem

„Hlídky jsou tam velice často a spolupracují i s ostrahou. Točí se tam čtyřiadvacet hodin denně. Díky tomu se daří mnoho událostí řešit. Víme, že tam jsou často problémy. Protiprávní jednání samozřejmě intenzívně řešíme,“ ubezpečovala před časem mluvčí hradeckých strážníků Eva Kněžourová.

Po téměř měsíci od tragického incidentu Deník zjišťoval, zda se atmosféra na nádraží změnila. Někteří si změny k lepšímu všimli a i kritici uznávají, že hlídky strážců zákona jsou častější.

„Nezměnilo se nic, je to tady pořád stejné. Jediný rozdíl je v tom, že je zima, a tak se tu tolik lidí nefláká. Policisté tady možná častěji projíždějí auty, ale to je všechno,“ přemítá prodavačka v pekařství poblíž schodů vedoucích k nástupištím Jana Malá.

Ve vlaku cestovaly desítky lidí.
Policie pátrá, kdo obložil koleje v Hradci kameny. Ohrozil desítky lidí ve vlaku

Pohled na prostranství před nádražní budovou jí dává za pravdu. Jindy zaplněné lavičky zejí prázdnotou. Hlučné debaty nepopulárních hostů Riegrova náměstí vystřídal zvuk projíždějících autobusů a trolejbusů, zavazadel na kolečkách, hlášení o příjezdu a odjezdu vlaků a hlasů cestujících.

„V pracovní dny tady teď bývá ještě docela klid, ale v pátek a v sobotu večer to je horší. Problémy dělají většinou bezdomovci a feťáci, kteří jsou tady jako doma. Policisté tu jsou často, ale ne tak, jak by bylo potřeba,“ hodnotí situaci šestatřicetiletý Tomáš ze soukromé bezpečnostní služby, která dohlíží na pořádek v hale a jejím bezprostředním okolí. Dvoučlenné hlídky se tu střídají po dvanácti hodinách. Od začátku února budou mít v exponovanější směně posilu.

„Odpolední a večerní směna bude posílená o jednoho člověka, takže budeme ve třech,“ říká Tomáš, který vidí řešení problémů na hradeckém nádraží v radikálnějším přístupu k lidem obtěžujícím okolí.

Podle mapy, kterou hasiči zveřejnili, k nehodě došlo v ulici Na Důchodě nedaleko nádraží. Ilustrační foto.
Vlak srazil osobu na Pražském Předměstí v Hradci Králové

„Dřív jsem pracoval i na nádraží v Pardubicích a tam se to podařilo zlepšit velice rychle. Postupovali jsme rázně a brzy se situace zlepšila. Spolupráce s policií je tam lepší než v Hradci. Kdyby to tady bylo jako tam, myslím si, že by to bylo jiné.“

Zatímco cestující procházející k nástupištím připouštějí, že se na nádraží necítí bezpečně a doufají, že se situace změní, lidé, kteří se na nádraží denně pohybují, jsou skeptičtí.

„Nevěřím, že se to zlepší. Na jaře se sem zase stáhnou a bude to jako dřív. Ani po té vraždě jsem nečekala, že se něco změní. Nejsem pesimistka, ale realistka,“ konstatuje Jana Malá.

Mohlo by vás zajímat: Řidič smetl muže v centru Hradce. Pokus o vraždu zachytila kamera

Zdroj: PČR