Mohou si zde nakoupit potraviny podle svého gusta, bez chemických přísad a konzervantů, a dopřát si tak alternativu k běžnému prodeji v obchodech či supermarketech. Březnový sesun hradeb u Adalbertina, který znamenal následné uzavření prostoru a další opravy, které trvají dodnes, ubral i místo farmářským trhům. Ty se musely přesunout do Gayerových kasáren. Zdá se, že nynější prostory farmářským trhů prospívají.

„Zřícení hradeb u Adalbertina je velkým neštěstím, a tak jsem rád, že se nikomu nic nestalo. Na druhou stranu to byl i impuls pro hledání nových prostor pro trhy a zdá se, že nádvoří Gayerových kasáren je poměrně ideálním místem. Tím, že to je větší prostor, který umožňuje dokonce kupujícím přijet autem a pohodlně zaparkovat, zákazníků postupně přibývá,“ řekl ředitel Adalbertina Miroslav Franc.

„V Gayerových kasárnách trhy zůstanou do té doby, dokud nebudou k dispozici jiné, vhodnější prostory,“ uvedl Franc. Pokud jde o rozšíření nabídky a přidání dalších aktivit, hodlají se organizátoři farmářských trhů dlouhodobě zaměřit hlavně na kvalitu.

„Chceme, aby na farmářských trzích prodávali opravdu jen pěstitelé a prvovýrobci potravin s důrazem na vysokou kvalitu. Dále se budeme snažit rozšiřovat sortiment nabízených potravin, zejména o kvalitní zeleninu a ovoce,“ prohlásil Franc.

„Hradby u Adalbertina jsou zajištěny tak, aby nehrozilo další nebezpečí sesuvu a hlavně aby nedošlo k újmě na zdraví lidí a majetku. „O dalším postupu a návrhu rekonstrukce bude rozhodnuto nejdříve na podzim. V tuto chvíli hledáme vhodné dotační tituly a finanční prostředky nutné pro komplexní realizaci akce,“ řekla k problematice zřícení městských hradeb tisková mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková. Do konce roku se farmářské trhy uskuteční ještě čtyřikrát, a to 6. srpna, 10. září, 8. října a 5. listopadu.