Hradecké náměstí Svobody ponese nový název po nedávno zemřelém Václavu Havlovi zřejmě až v létě.

„Není kam spěchat, k našemu návrhu se ještě vyjadřují různí lidé, padají další varianty. Zatím se nám však tento nápad zdá nejvhodnější. Náměstí má neutrální název, je na něm poměrně málo trvale bydlících občanů, kteří si budou muset změnit svou adresu,“ vysvětlil primátor Zdeněk Fink.

Změna názvu náměstí by mohla proběhnout v letních měsících v souvislosti se Sochařským sympoziem v Hořicích. Sochy jsou pak vystavovány právě na náměstí Svobody. Celé sympozium by se mohlo nést v duchu osobnosti Václava Havla.

„Mluvil jsem už o tom s jedním z organizátorů, Martinem Samohrdem, a není proti. Sympozia se účastní umělci ze zahraničí, kde je Václav Havel velmi uznávaný,” potvrdil primátor. Díla, která vzejdou ze sympozia, by se měla tematicky vztahovat právě k osobě Havla.

O tom, jestli současné náměstí Svobody ponese jméno našeho bývalého prezidenta, rozhodne zastupitelstvo.

Radní diskutovali i o dalších návrzích, které se k nim ohledně uctění památky Václava Havla dostaly. Mluvilo se například o přejmenování budoucí nově zrekonstruované knihovny, která vznikne místo bývalé továrny Vertex. Vzhledem k tomu, že už ale knihovna Václava Havla existuje v Praze a podobný nápad má více českých měst, ta hradecká Havlovo jméno neponese.

„Další návrh poukazoval na to, že vlastně před magistrátem je takové malé náměstí beze jména, takže by se po Havlovi mohlo pojmenovat. Hovořilo se i o přejmenování Žižkových sadů,“ uvedl příklady Zdeněk Fink.