Opravy náměstí 28. října v centru města provázely od začátku samé potíže. Problémy nekončí ani teď. Půl roku poté, co stavbu převzala radnice jako dokončenou.

Rekonstrukce náměstí a přilehlých ulic stála téměř sto milionů korun. Nyní  se však bude investovat znovu. A to suma do dvou set tisíc korun na úpravu dvou fontán, které celý plac oživují.

Voda z nich prýštila jen několik dní na začátku května. Od té doby jsou suché. Technické služby, které by je měly obsluhovat, totiž od vodních prvků daly ruce pryč.

Důvod? Jejich údržba je příliš náročná.

Příliš těžký poklop

„Máme tam jistý nedostatek na poklopech, celou věc řešíme," připouští Valentýn Avramov, vedoucí investičního odboru města. Poklopy slouží jako přístup k pravidelnému čištění. Víko u fontány, která stojí nedaleko vchodu do Tesca, však váží zhruba 250 kilogramů a otevírat se musí třikrát týdně. Zvedat jej tak musí buď speciální auto, nebo čtyři lidé.  „Na takovou práci nás není dost," zní z Technických služeb města.

Podobný problém je i u druhé fontány, která připomíná zurčící potok.

Za návrhem náměstí stojí architekt Martin Hájek. „Stavba se držela jeho dokumentace. To, že je poklop příliš těžký, se ukázalo až v praxi," doplnila mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

„Vypsali jsme výběrové řízení na nový poklop s hydraulickým zařízením,  zhruba za týden budeme vědět, která firma zakázku vyhrála," sdělila Deníku Hana Krumlová z investičního odboru města.

Pokud se fontány podaří zprovoznit v průběhu srpna, stihnou závěr letní sezony.

Kritizované osvětlení se začne upravovat už příští týden
Nejprve nabrala zhruba půl roční zpoždění rekonstrukce ulic Dukelská a S. K. Neumanna, pak se o měsíc zdržela i oprava náměstí 28. října, které město od firmy Sovis převzalo počátkem letošního roku. A už za několik  týdnů se stala rekonstrukce terčem kritiky. Lidem vadilo především nedostatečné osvětlení. To se začne upravovat příští týden. Podle tiskové mluvčí magistrátu Magdalény Vlčkové se stávající osvětlovací tělesa spustí zhruba o deset centimetrů níž, a tak na ulici přibude více světla. „Současný stav osvětlení je ale dle platných norem v pořádku, je tedy vyhovující," dodává mluvčí.