Stavební firma včera náměstí slavnostně předala městu. „Stavba měla původně skončit už v listopadu, ale zkomplikovalo to odvolání občanských sdružení na způsob provedení veřejného osvětlení a řešení dalšího osudu čtyř lip,“ řekl Hynek Kalista z firmy Colas CZ, která rekonstrukci náměstí provedla.

Kromě oprav rozvodů po povrchem dostalo náměstí z části novou dlažbu a bronzový reliéf bývalé hradecké pevnosti. Novinkou je také speciální nasvícení kašny a zrušení silnice z Mýtské do Dlouhé ulice. Projektant prostor věnoval chodcům.

„Do konce srpna by ještě mělo dojít k instalaci slunečních hodin do dlažby. Přibydou zde také lavičky a okrasné mříže kolem stromů,“ řekl vedoucí investičního odboru hradecké radnice Valentýn Avramov.

Motoristy nepotěší výrazné snížení počtu parkovacích míst. Zatímco dříve se na náměstí ve špičce vešla až stovka automobilů, nyní pojme pouze sedmnáct vozidel. „Úbytek parkovacích míst je částečně kompenzován na sousedním Velkém náměstí. Další plochy přibydou po dostavbě nového sídla krajského úřadu v bývalém pivovaru,“ řekl náměstek primátora Josef Malíř.

Spokojení jsou ale hradečtí archeologové, kteří ve výkopech objevili několik vzácných artefaktů, a to zejména původní studně a části dřevěných historických staveb. „Podle nálezů lze konstatovat, že až do čtrnáctého století nesloužilo Malé náměstí svému účelu, ale bylo hustě zastavěno domy a hospodářskými staveními. K likvidaci zástavby došlo nejdříve ve čtrnáctém století. Zřejmě z důvodu potřeby tržních prostor pro rychle se rozvíjející město, které tehdy získalo královských privilegií, včetně tržního,“ řekl archeolog Muzea východních Čech v Hradci Králové Radek Bláha.

Ukončení rekonstrukce přivítali také obyvatelé a podnikatelé z Malého náměstí. Obchodníci si stěžovali na úbytek zákazníků kvůli špatným přístupovým cestám do provozoven. Požadovali po radnici kompenzaci ušlého zisku. Vedení města ale vyrovnání odmítlo.

 

„Chápu, že pro lidi je to nepříjemné, ale musí to vydržet,“ řekl tehdy náměstek primátora Josef Malíř. Obnova náměstí začala v červenci 2006. Náklady se vyšplhaly na 44 milionů korun. Město, které zaplatí pouze nový povrch a mobiliář, přijde na 22 milionů korun.