Obětem domácího násilí, podle slov Lenky Chválové z Intervenčního centra Oblastní charity v Hradci Králové, nový institut vykázání pomohl.
„Ohrožené osoby, kterými jsou v drtivé většině ženy, mají příležitost začít vzniklou situaci řešit s odborníky v době, kdy nejsou pod tlakem násilné osoby,“ dodala Chválová. Desetidenní lhůtu vykázání, kterou nařizuje policie přímo na místě, je možné také prodloužit na 30 dní a případně až na jeden rok. „Tuto možnost s klientem vždy zvažujeme a pokud jsou na straně násilné osoby zjištěny rizikové faktory, jako je alkohol, gamblerství nebo i duševní porucha, doporučujeme podat návrh na prodloužení na okresní soud. Zatím pokaždé vyhověl,“ podotkla.

Jestliže je útok agresivní a oběť je nucena z místa utéci, obvykle se úchylí do domova pro matky s dětmi, který poskytuje azylové bydlení.
„S domácím násilím se setkáváme u jedné čtvrtiny případů, které k nám zavítají,“ prozradila vedoucí centra Zdeňka Koutníková. Poznamenala, že mezeru vidí především v tom, že pokud oběť zavolá z jiného místa než je místo útoku, pak už není možné vykázání použít.

Další problém odborníci z intervenčních center také vidí v tom, že není poskytována pomoc i násilným osobám, které situaci řešit chtějí. „Také by nám v práci pomohlo, kdybychom měli možnost po návratu provádět konzultace s celým párem. To nám zákon teď neumožňuje,“ uzavírá.