Stále se opakující příběh. Muž z Chlumecka opakovaně slovně i fyzicky napadal svou ženu a její dva syny. Na Novobydžovsku manžel útočil na svou ženu, ta jeho týrání „snášela" třicet let. V Hradci druh zaútočil na ženu.
Urážky, po kterých následují kopance či rány pěstí. Naštěstí násilníků ubývá. V polovině případů přitom násilí mezi rodiči sledovaly i jejich děti. V Třebechovicích pod Orebem například sama dcera zavolala policii, protože její otec vyhrožoval matce zastřelením.
Loni šlo z bytu jednadvacet lidí
To vše většinou pod vlivem alkoholu. Není výjimkou, že násilník se napřed ocitne na záchytce, teprve pak je na deset dní vykázán z domu. Obětí je zpravidla žena, ale existuje i jediná výjimka. „Netýkalo se to Královéhradecka, ale Náchodska. Tam opravdu žena zaútočila na muže. Jenže když si spočítáme, že v Královéhradeckém kraji policisté loni za celý rok zakázali pobyt v bytě jedenadvaceti lidem, z toho jedné ženě, hovoří to jasnou řečí," řekla tisková mluvčí hradecké policie Lenka Burýšková.
Jak vyplývá z policejních statistik, v prvním čtvrtletí loňského roku bylo z bytu na deset dní vykázáno pět mužů, letos za tři měsíce jen jeden. „Je zřejmé, že násilí s následným vykázáním z bytu na Královéhradecku naštěstí ubývá," dodala Lenka Burýšková.
Zákon, který policistům povoluje vykázat z domácnosti násilníka, platí od ledna 2007. Jedná se o desetidenní lhůtu, kterou může soud prodloužit o měsíc, v ojedinělých případech až o rok. Vykázaný musí odevzdat klíče od bytu.
Někdy však ani vykázání z bytu nepomůže a matka s dítětem musí svůj domov opustit. A právě pro tyto případy v Hradci slouží Azylový dům pro matky s dětmi. Letos v březnu oslavil 11. výročí své existence. „Byl založen z nutnosti především pomoci matkám s dětmi, které ztratily domov. Třeba v loňském roce zde našlo pomoc 72 žen, jeden otec a 105 dětí," uvedla Petra Zíková z hradecké oblastní charity.