Městská hromadná doprava by se měla do opravovaných ulic Dukelská a S. K. Neumanna vrátit 27. dubna. To je nejnovější termín, který oznámil magistrát. I ten se ale může kvůli počasí opět posunout.

„Ve smlouvě s firmou Sovis je termín 20. listopadu letošního roku. V ten den má být stavba předána. Tedy nejen oprava ulic, ale také náměstí 28. října. Na návrat hromadné dopravy byly jen určité přísliby. Rádi bychom, aby se alespoň autobusy do ulic vrátily, ale záleží na počasí," tvrdí Zdeněk Fink, primátor Hradce Králové.

Obchodníci zoufají

Prodlužování termínů dokončení ulic se ale nelíbí místním obchodníkům. Nevěří ani, že se na konci dubna vrátí hromadná doprava. „Bylo mi řečeno, že asfalt se může pokládat nejdříve dvacet osm dní po betonu. Ten tu ještě není, takže 27. duben je podle mého mínění naprosto nereálný termín. Situace je velmi špatná," stěžuje si Michal Švagerka, jeden z majitelů obchodu v ulici S. K. Neumanna.

Najali si advokáta

Patnáct z nich si dokonce najalo právníka, který je má zastupovat proti městu a pomoci k odškodnění za jejich ztrátu. „Lidé tu krachují, propouštějí zaměstnance a půjčují si peníze, které nemohou nikdy vrátit. Dostávají se do osobních tragédií. Máme několik rozhodnutí nejvyššího soudu, která prolamují zákon o pozemních komunikacích. Ten říká, že není možné vymáhat odškodnění při rekonstrukci ulic či náměstí. Město uzavřelo nevýhodnou smlouvu a nemá žádné páky na stavební firmy. Svým nájemcům snížilo v ulicích nájemné, ale k ostatním se tak chovat nehodlá. To je v naších očích diskriminační," myslí si advokát Zdeněk Rudolecký.

Město svůj postoj nejspíše nezmění. „Nechceme bez soudního rozhodnutí odškodňovat lidi, kteří tvrdí, že mají nižší zisky, což je těžko prokazatelné. Město jako řádný hospodář nemůže dávat peníze jen tak," říká Zdeněk Fink.