Nejzajímavějším úkazem bude nepochybně přechod Merkuru před Sluncem, který nastane 11. listopadu od 13:35 hodin. Na hvězdárně budete moci tento úkaz pozorovat při speciálním programu od 13. hodiny. Informace o dalších zajímavých úkazech najdete i na www.astrohk.cz v pravidelném Měsíčníku.

Planetárium či hvězdárnu můžete jako obvykle navštívit při některém z našich programů. Expozici ve foyer digitálního planetária stále doplňuje unikátní model lunárního přistávacího modulu z programu Apollo a další exponáty související s výročím prvního přistání člověka na Měsíci.

V sobotu dne 9. listopadu se bude v 17 hodin v sále digitálního planetária konat přednáška Petra Kulhánka Fyzika a astronomie 2018 až 2019, o týden později se ve stejném čase a na stejném místě uskuteční přednáška Ladislava Metelky Klima Česka pro 21. století a 23. listopadu zde bude přednášet o exoplanetách Marek Skarka. S poslední listopadovou přednáškou Apollo 12 pak 30. listopadu vystoupí Luděk Dlabola. Digitální planetárium vždy ve středu od 18:30 nabídne film Kosmické srážky a každý pátek 18:30 film Hledání života. V sobotu pak planetárium uvádí dětský program s novou pohádkou Polaris 2 – Lucie a tajemství padajících hvězd (od 15:00), podvečerní program s filmem Cestovní pas do vesmíru (18:00; kvůli přednáškám se koná pouze 2. 11.) a večerní program s filmem Kosmické srážky (19:30). Na hvězdárně se také konají pravidelná sobotní pozorování Slunce (od 14 hodin) a pozorování večerní oblohy v čase od 20:30 hodin (středy a pátky) a od 21:00 hodin (soboty). Podrobnější informace o našich pořadech v planetáriu a na hvězdárně, včetně odkazu na zakoupení vstupenek, jsou rovněž k nalezení na webové stránce www.astrohk.cz.

Slavnostní otevření nové rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách.
OBRAZEM: Nový pohled na hory

Vladimír Socha, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové