Deset ze šestadvaceti stromů v tomto stromořadí hradecké technické služby pokácí. Staré a nebezpečně poškozené akáty nahradí růžovokvětá forma téhož druhu. „Důvodem obměny je špatný zdravotní stav dřevin a zvyšující se nebezpečí při silném větru, zatížení sněhem. Na stromech jsou viditelné defekty, jako jsou plodnice dřevokazných hub, otevřené dutiny a trhliny kmenů i kosterních větví. Vše jsme s příslušnými odbory magistrátu projednali a máme potřebná povolení,” vysvětloval Daniel Jeřábek z hradeckých technických služeb. Jak dodal, kácení i náhradní výsadbu si pracovníci správy městské zeleně technických služeb naplánovali na začátek listopadu. Součástí změn bude také úprava refýží a mozaikového chodníku.

Změnami projde také ulice Přemyslova na Novém Hradci Králové, kde stávající stromořadí dožívajících kulovitých javorů nahradí šestadvacet višní chloupkatých. Jedná se o bezplodý kultivar, který kvete růžovobílými květy nejenom na jaře, ale při teplém podzimu vykvétá podruhé ještě v listopadu.

Na Novém Hradci Králové se změny dotknou ulice Národních mučedníků, kde dožívající kulovité javory nahradí stejným druhem mladých dřevin, a to devatenácti kusy.

(jd, pov)