Skandál kolem Bártových Věcí veřejných (VV), ABL a úplatků vlastním poslancům rozdmýchal vášně východočeských poslanců napříč spektrem.

Pád vlády se sice zatím jeví nepravděpodobný, otázkou ale je možný odchod „véčkařů“ do opozice. V tom případě se ale zdá, že by menšinová vláda ODS a TOP 09 mohla počítat s dalším jedním hlasem. Dal by jim ho poslanec VV Miroslav Petráň. Po aféře, kterou sice označil za pseudokauzu, postavil se za Víta Bártu a nehodlá se přidat ke stranickým přeběhlíkům; chce v parlamentu dál hlasovat pro Nečasovy reformy.

„Budu nadále podporovat reformní program vlády. Učiním tak, ať už zůstanou VV v koalici, nebo budou odsunuty do opozice,“ napsal Petráň ve svém prohlášení.
V poslaneckém klubu zůstává i druhý východočeský poslanec za VV, královéhradecký Jiří Štětina. Jeho postoj v případě rozkolu vlády ale tak zřejmý není.

„Nerad odpovídám na otázky, co by, kdyby. Takovou situaci budu řešit, až k ní dojde,“ řekl Deníku. Označil se za přívržence vládních reforem, podpora kabinetu by se u něj však pravděpodobně lišila zákon od zákona.

Štětina také odmítl pochybnosti, zda VV nebudou v případě odchodu do opozice hlasovat ve sněmovně proti Nečasově vládě z principu. „To ne. Věci veřejné se nebudou chovat politicky, tedy tak, že by shazovaly i dobré vládní předlohy,“ dodal Štětina.

Do nejmenší parlamentní strany se mezitím tvrdě opřeli vedle obou zbývajících koaličních partnerů i opoziční sociální demokraté.

„Ukázalo se, že VV jsou jen marketingový projekt, za kterým nestojí žádné politické ideje, ale touha Víta Bárty rozšířit svoji moc. Nynější odhalení se ODS a TOP 09 hodí k tomu, aby ve vládě posílily,“ řekl chrudimský poslanec ČSSD Jan Chvojka. Odmítl i tvrzení „véčkaře“ Petráně, že jde o spiknutí těch, kterým VV svou protikorupční politikou šláply na kuří oko. „Taková obvinění by si nebyl schopen nikdo vymyslet, jsou i důkazy.“

Podobně jako Chvojka se ale i hradecká poslankyně ČSSD Hana Orgoníková domnívá, že na obviněních není nic nového a že socialisté na propojení Bártovy ABL s politikou upozorňovali již před volbami. „Postup, který nyní nastartoval premiér Nečas, je správný, ale měl přijít mnohem dřív,“ podotkla Orgoníková.

Suchou nit nenechal na VV a jejich požadavcích na odchod také některých ministrů ODS a TOP 09 poslanec občanských demokratů Jan Čechlovský. „Myslím, že odhalení záměru privatizace veřejného sektoru politickou divizí ABL je natolik šokující, že v tuto chvíli nejsou VV v situaci, aby si mohly diktovat personální výměny ve vládě,“ řekl Čechlovský. Je kvůli tomu ochoten v případě nedohody riskovat i pád vlády. „Stát se to může. Ale jsou principy, které nelze překročit.“

Podobný názor zastává novopacký poslanec TOP 09 Josef Cogan. „Vláda by se měla odříznout od ABL. My nemáme pocit, že by se naši ministři nějak zpronevěřili programovému prohlášení. Chceme nejdřív jasné argumenty, v čem naši ministři pracují špatně,“ uvedl Cogan.