Tragédii, podobnou té, která postihla v sobotu Polsko, náš region naštěstí nikdy nezasáhla.

V novodobé historii však východními Čechami otřásla dvě nečekaná úmrtí vysokých politiků.

Oba byli výraznými osobnostmi, kterými česká politika obrovsky ztratila.

První byl skutečným lídrem českých lidovců a ministrem zemědělství, druhý nejvýraznější osobností (nejen) pardubické krajské ODS.

A obě strany dodnes za ně marně hledají podobně silnou náhradu.

Josef Lux a Michal Rabas. Dvě jména, která se zapsala do české politiky.

Josef Lux zemřel 22. listopadu 1999 ve věku 43 let v americkém Seattlu na zápal plic, který u něj propukl po operaci kostní dřeně. Lux se léčil od roku 1998 s leukémií.

Je pohřben v Hemžích u Chocně, na Orlickoústecku se také narodil a celý život žil. Byl otcem šesti dětí; dvou synů a čtyř dcer.

V politice se Lux angažoval od roku 1982, kdy vstoupil do Československé strany lidové, v září 1990 byl pak zvolen předsedou nástupnické KDU–ČSL. Ve vládě působil v letech 1992 až 1998, kdy na konci léta právě ze zdravotních důvodů odstoupil ze všech politických funkcí.

Zákeřná nemoc ukončila předčasně život i hejtmana Pardubického kraje Michala Rabase.

Zemřel ve stejném věku jako Lux – ve 43 letech, a to na rakovinu.

Doposud nejvýraznější osobnost krajské ODS vykonávala úřad od voleb v roce 2004 do konce roku 2005. Poté se podrobil operaci, v říjnu následujícího roku se sice opět na několik měsíců vrátil do funkce, ale jeho stav se znovu zhoršil. Zemřel 5. listopadu roku 2007.

Michal Rabas byl rodilý Pardubák.

Vystudoval několik vysokých a zahraničních škol a kariéru začínal na Okresním úřadě v Pardubicích, kde se stal posledním přednostou před zánikem okresů v roce 2000.

Nahlédnutí do minulosti


• Poslední srpnový den loňského roku zemřel Stanislav Pecka, neúnavný bojovník proti letnímu času. Šedesátiletý pekař pocházel ze Sobětuch na Chrudimsku.

• Ve věku nedožitých 61 let zemřel 12. května 2004 bývalý poslanec ODS za Královéhradecký kraj Jiří Patočka. „Jiří Patočka mi byl blízký jako přítel i jako kolega. Byl to on, kdo mi před lety dodal odvahu, abych kandidoval do krajských voleb,“ řekl bývalý hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík. Patočku nahradil ve sněmovně jeho stranický kolega, dnes dvaašedesátiletý lékař a trutnovský zastupitel Josef Kochan.

Uffo Horn, trutnovský revolucionář a politik, zemřel roku 1860 ve 43 letech. Uvádí se, že po zklamání z vývoje událostí kolem roku 1848 zemřel předčasně unaven politickou atmosférou Bachova absolutismu.

• Smrt přímo v jednacím sále si 3. března 1893 přivodil náměstek hradeckého purkmistra a „osvoboditel města od hradeb“ Jan Ladislav Pospíšil. Na zasedání zastupitelstva podával zprávu, že vojenské stavby budou moci být zbořeny. Snad v důsledku velkého vypětí ho v tu chvíli postihla mozková mrtvice, na kterou po třech dnech zemřel.