Městečko s necelými dvěma a půl tisíci obyvateli, se do povědomí lidí dostává hlavně díky filmařům, kterým učaroval nedaleký neogotický zámek Hrádek u Nechanic. Nechanice jsou však rovněž rodištěm československého prvorepublikového politika a prvního ministra financí Aloise Rašína. Právě jeho osoba je stále vzorem prvního muže zdejší radnice Jiřího Pechara, který ve starostovském křesle sedí již třetí funkční období. Při svém posledním zvolení slíbil svým spoluobčanům opravit chodníky, zrekonstruovat Hradeckou ulicí či bezbariérově upravit místní zdravotní středisko. „Kdyby se na nás nyní přišel podívat Alois Rašín, snad by byl spokojený. Město jsme vytáhli z dluhů a postupně se nám daří odfajfkovat body našeho minulého volebního programu,“ řekl Jiří Pechar a poodhalil, co se radnici pod jeho vedením za poslední čtyři roky povedlo a co nikoliv.

Koho máme na radnici?
Starosta:
Jiří Pechar (Sdružení nezávislých kandidátů Volba pro budoucnost)

Místostarostka:
Hana Jarošová (SNK – Matky a ženy Nechanicka)

Radní:
Hana Pražáková
Pavel Pokorný
Petr Tichý

Zastupitelé:
Zdeněk Jíra
Věra Rešlová
Petr Soldán
Václav Trutnovský
Josef Hošek
Stanislav Leinveber
Rudolf Kubík
Zdeněk Melichar
Milan Kubišta
Miroslava Procházková

Výsledky voleb 2014
1. SNK Volba pro budoucnost (38,74 % - 7 mandátů)
2. ČSSD a přátelé Nechanicka (16,57 % – 2 mandáty), 3. SNK Nechanice (14,77 % – 2 mandáty), 4. SNK Hasiči Nechanicka (13,54% – 2 mandáty), 5. SNK Matky a ženy Nechanicka (12,26 % – 2 mandáty), 6. KSČM (4,12 % – 0 mandátů)

Dlouholetý starosta Nechanic Jiří Pechar přišel před minulými volbami do zastupitelstva, coby lídr Sdružení nezávislých kandidátů - Volba pro budoucnost, s šesticí bodů, kterými chtěl zlepšit život ve městě. Po čtyřech letech starostování mu zbývají dva.

Hned na prvním místě volebního programu z roku 2014 se skví Rekonstrukce budovy zdravotnického střediska, kde podle vize mělo vzniknout pět nových ordinací, nový výtah a celé středisko se mělo stát bezbariérové.

„Bohužel musím konstatovat, že tento slib se nám zatím nepodařilo splnit, ale jestli půjde vše podle plánu, tak by se s rekonstrukcí střediska, které na první pohled vypadá spíše jako nějaká zanedbaná výrobní hala, mělo začít na sklonku příštího roku,“ uvedl starosta a odkázal na rozhodnutí nechanického zastupitelstva, které tuto nutnou opravu projednalo na letošním červnovém zasedání a jeho realizaci predikovalo právě na sklonek příštího roku.

Kovářova kobyla

Další neodfajfkovanou položkou minulých předvolebních slibů je i oprava budovy bývalé radnice. Do ní se měla přesunout agenda ze současného městského úřadu, který nyní spíše připomíná sousloví o kovářově kobyle skřížené s Potěmkinovou vesnicí. Sice se navenek současná radnice tváří jako moderní úřad, ale pod slupkou zateplení je to již horší. „Dalo by se říci, že radnice úřaduje v bojových podmínkách a místech, která rozhodně nejsou adekvátní pro 21. století. Například tu máme jen jedno wc pro obě pohlaví a slouží jak pro naše úředníky, tak pro návštěvníky radnice,“ nechal se slyšet starosta Jiří Pechar, který by byl rád, kdyby se se slibem opravy bývalé radnice, kde by kromě zázemí pro městský úřad, mělo vzniknout i informační centru, minigalerie, výtah či obřadní síň, začalo v letech 2020 až 2021. „Zatím jsme však nenašli vhodný dotační titul. A když ho do této doby nenajdeme, zaplatíme rekonstrukci z vlastní kapsy,“ dodal starosta a z předvolebního slibu už začal vyjmenovávat jen povedené akce.

Jednou z nich byla výstavba kanalizace. „S tou jsme začali v roce 2017 a skončili na jaře letošního roku, kdy jsme odkanalizovali místní části Tůně a Suchá. Příští rok nás ještě čeká Komárov, kde již máme přislíbené dotace,“ uvedl starosta, který se může také pyšnit dobrou dotační politikou radnice.

„Náš rozpočet je 37 milionů korun. Sedm z nich máme na investice a nebýt dotačních programů, nic se tu nepostaví,“ doplnil Jiří Pechar s tím, že z dotačních titulů se povedla rekonstrukce topení v ZŠ Rašínova, kdy je na tuto školu vyčleněno i dalších 28 dotačních milionů na příští rok, kdy dojde k navýšení školy o jedno patro.

V končícím volebním období došlo také k částečné rekonstrukci Hrádecké ulice a výstavbou dětských hřišť a sportovišť. Navýšil se také počet obyvatel. „Po 20 letech jsme se konečně domluvili na vykoupení pozemků u hřbitova, kde vzniklo 40 nových stavebních parcel. Z nich 32 v majetku města. A naše pozemky už mají své majitele a staví se zde,“ dodal starosta.