Maminky a děti z města a okolí získaly zázemí pro volný čas i vzdělávání. Vzniklo přestavbou suterénních prostor kulturního domu. Mateřské centrum, které právě včera slavilo první výročí existence, si tak dalo dárek.

Ruku k dílu přiložili i rodiče„Mateřské centrum, které funguje na bázi dobrovolné práce, je otevřeno pro všechny maminky a děti z Nechanic a okolí. Kdokoliv má zájem, může přijít, dveře jsou mu otevřené,“ uvedla předsedkyně občanského sdružení Mateřské centrum Nechanice Hana Jarošová. Prostory nabízejí vybavenou hernu, kde si děti mohou volně hrát, k dispozici je také přebalovací pult, stolečky se židličkami i vybavená kuchyňka.

Mateřské centrum bude rovněž pořádat kroužky, konkrétně angličtinu pro děti, výtvarnou výchovu i hudební a rytmickou výchovu.
Další aktivitou jsou vzdělávací programy pro maminky, například hned včera to byl seminář o sladění pracovního a rodinného života. Mateřské centrum pořádá také venkovní akce, například vloni to byly drakiáda, Cesta se světýlky za strašidýlky, karneval či velikonoční výstava. Některé se budou opakovat. V plánu jsou rovněž nedělní setkání rodin s malými dětmi, která by se konala jednou měsíčně.

„S nápadem na vznik centra přišly maminky, které chodily po městě a nadávaly, že není s dětmi kam jít. Pokud maminky chtějí, tak od nápadu k činům není daleko. Líbí se mi citát: Ruka, která hýbe kolébkou, hýbe celým světem,“ prohlásila Hana Jarošová.
Přeměna někdejší pionýrské klubovny, z níž v posledních letech zbyla téměř nevyužívaná tmavá plesnivá místnost, v zázemí mateřského centra nebyla jednoduchá.

Město Nechanice do ní z rozpočtu vložilo 450 tisíc korun, osmnáctitisícovou částkou přispěl i kraj. Ruku k dílu po odchodu stavební firmy přiložily celé rodiny. Rodiče i prarodiče dětí prostory vymalovali, vybavili nábytkem, vyzdobili dětskými motivy.