Letní tábory, kdy děti tráví dva měsíce mimo Nechanice, jsou pro domov nutností. Personál si totiž musí vybrat dovolenou, což jindy v průběhu roku není tak jednoduché.

„Nejsme si jisti, zda peníze na tábory letos dáme dohromady. V porovnání s loňskem jsme tak na třetině částky,“ řekl ředitel Dětského domova v Nechanicích Luboš Holeček.

Zařízení, kde žije téměř padesát dětí, je na sponzory odkázáno, protože na letní rekreaci dětí z vlastního nemá. „Velká část sponzorů nám řekla, že v době hospodářské krize peníze nedají, protože sami nemají. O to víc se musíme snažit a shánět i jinde. Jsme šťastni, když nám někdo dá pět tisíc, tábory nás přitom stojí 350 až 400 tisíc korun,“ přiblížil nepříznivý stav Holeček.

Vánoční a novoroční svátky však vedení domova dětem zajistilo se vší parádou. O dárky se až na jeden případ, kdy dítě přišlo do domova těsně před Vánocemi, postarali sponzoři. Děti většinou dostaly co chtěly. Starší, kteří v červnu dětský domov kvůli věku opustí, se těšili například z věcí do výbavy, ostatní nadchly MP3 přehrávače, sportovní potřeby, hračky, oblečení a podobně.

Silvestr a Nový rok? Hry, televize, dětské perlivé víno, ohňostroj. Starší obyvatelé domova mohli zajít za zábavou i někam ven, ovšem bez alkoholu. „Vědí, že tady máme i detektor a následky by nestály za to. Ještě se nestalo, že by někdo přišel opilý,“ uvedl Holeček.

V nechanickém dětském domově v současnosti žije 47 chlapců a děvčat, přičemž Vánoce a konec roku jich poloviny strávila u rodičů nebo dalších příbuzných. V Nechanicích zůstalo jen 28 dětí.