Velké obavy o své zdraví mají někteří obyvatelé Újezdu, části obce Černilov. Asi osmdesát z nich podepsalo petici proti možné výstavbě telekomunikačního vysílače. Zařízení má v plánu postavit v malé obci na Královéhradecku jeden z tuzemských operátorů.

Místní rozlítila především zpráva, že by zařízení mělo podle jejich informací vyrůst v bezprostřední blízkosti jejich domů, ačkoli s nimi o celé věci nikdo nejednal.

„Nejsme v žádném případě proti pokroku, ale nejdříve měla firma přijít, seznámit nás se svými plány a zaručit nám, že intenzita signálu nepřekročí stanovenou hranici," uvedl právník a autor petice Pavel Pikola s tím, že se místním nelíbí především utajování celého projektu a možný závažný dopad záření na jejich zdraví.

Přestože vlnu nevole vyvolala plánovaná výstavba vysílače kvůli tomu, že by měl vyrůst na pozemku soukromníka bez vědomí ostatních obyvatel, podle zástupců mobilního operátora je celá věc otevřená. A o umístění „problematického" vysílače se teprve v blízké době rozhodne.

„V tuto chvíli probíhá teprve výběr možných lokalit pro výstavbu vysílače na základě ověřování přímé viditelnosti na některý z nejbližších dalších vysílačů," uvedla tisková mluvčí společnosti Vodafone Markéta Kuklová, která zároveň dodala, že firma přislíbila účast na jednání obce a o celé věci bude ještě s místními diskutovat

Zástupci firmy o svých krocích obyvatele informovali na schůzce 18. května a o vzniklé petici se dozvěděli až v těchto dnech.

Vyroste jim za humny? Petice rozpoutala debatu o vysílači

Podle starosty Černilova Stanislava Javůrka žádné oficiální zprávy o měření operátora obec na stole nemá. „Neoficiálně víme, že původně zamýšlený prostor jižně od Újezdu byl shledán jako nevhodný," dodal starosta, podle kterého je celá situace zbytečně zveličená a s konkrétním návrhem, kde zařízení umístit, ještě tuzemský operátor nepřišel.

Body z petice
Ústředním motivem petice jsou obavy, že stavbou zařízení může dojít vlivem záření k nadměrné zátěži obyvatel v bezprostředním okolí vysílače. Petice odkazuje i na některé studie, které vidí souvislost s větším výskytem rakoviny.

Někteří místní upozorňují na to, že s nimi operátor nejednal a o plánované výstavbě se dozvěděli náhodou.

Petice i na kraj

Kromě toho, že se autoři petice se svými obavami obrátili na vedení Černilova, desítky podpisů se dostaly i k hejtmanovi Královéhradeckého kraje Jiřímu Štěpánovi. Ten se s celou záležitostí v těchto dnech seznamuje.

V textu petice uvádějí její autoři především to, že práce na přípravě vysílače v tichosti započaly za zády místních.

Zástupci operátora však uvádějí, že konkrétní místo pro nový vysílač ještě v lokalitě u Černilova vytipováno není a s obyvateli chtějí jednat.