Třináct. Tolik lidí zahynulo v minulém týdnu při dopravních nehodách na silnicích východních Čech. Z celé republiky se právě tady umíralo nejčastěji.
U tří kolizí bylo policií zjištěno, že za volantem seděl člověk bez „řidičáku“. Příčinu série nehod s podobným scénářem a odvahu řídit bez „papírů“ si nedokáže vysvětlit ani šéf východočeské dopravní policie Karel Bušta. „Zřejmě usoudili, že k jízdě řidičský průkaz není potřeba. Nerozumím tomu. Jestli jim připadá jeho pořízení finančně náročné?“ sdělil Bušta.

Nejen absence řidičského průkazu hrála roli při čvrteční dopravní nehodě v Chrasti na Chrudimsku. Pětadvacetiletý řidič byl pod vlivem amfetaminu, omamné látky blízké pervitinu. Mnohem častějším prohřeškem než drogy je alkohol. Od začátku roku eviduje východočeská policie zhruba 1280 případů, kdy se řidiči před jízdou posilnili alkoholem. „Je to o 280 případů víc než loni za stejné období,“ řekl Karel Bušta. Jak v minulém týdnu, tak i v tomto policie posílila kontroly na východočeských vozovkách. „Kdo má ruce a bílou čepici, je na silnicích,“ uvedl Bušta.

Viník tragédie v Chrasti byl pod vlivem drog, doma je známým kriminálníkem


Žďár nad Sázavou/Chrast/ Pětadvacetiletý muž bez řidičáku, který ve čtvrtek v Chrasti na Chrudimsku vjel do protisměru a na chodníku zabil 28letou maminku s tříletým dítětem, byl opravdu pod vlivem drog. Původní dohady včera potvrdila policie. Zabijákovi našla v moči amfetamin, látku podobnou pervitinu.

Trestní rejstřík měl už bez toho přímo přeplněný. Ve Žďáru and Sázavou, kde žije, je pro policisty velmi známou firmou. Bez řidičáku jezdí několik let a často je stíhaný za krádeže aut a kol, s drogami měl problémy také už dřív.

„Celá jeho rodina je problematická. Jak se říká, bílí cikáni. A jaký otec, takový syn,“ řekl nejmenovaný důvěryhodný zdroj ze Žďáru. Drogy měl údajně dokonce pronášet do vězení. O řidičský průkaz přišel za opilost za volantem.

„Několikrát byl stíhán, skončil i ve vězení. Dopouštěl se zejména majetkové trestné činnosti, krádeží či spolupodílnictví,“ potvrdil žďárský policejní mluvčí Václav Kučera.

Jako výsměch označují lidé v Chrasti skutečnost, že takovému člověku hrozí za zabití matky s dítětem nanejvýš pět let.
„Třináct mrtvých v kraji za jeden týden, to je masakr, jaký jsem nezažila,“ dodala východočeská policejní mluvčí Iva Marková. (kim)

Statistika minulého týdne


Pondělí 19. května, poblíž obce Kladno, Hlinecko – dva mrtví
Šofér, který nevlastnil řidičský průkaz, vyjel mimo vozovku, náraz do svodidel auto vymrštil do vzduchu, poté narazilo do stromů v lesíku. Při nehodě došlo ke smrtelnému zranění řidiče a jeho spolujezdkyně-manželky. S lehkým zraněním přežila jejich pětiměsíční dcera.

Úterý 20. května, Rudník, Trutnovsko – čtyři mrtví
Řidič osobního automobilu s polskou poznávací značkou vyjel mimo vozovku a narazil do stromu. Z pětice mužů, kteří vozidlem jeli do práce, čtyři náraz nepřežili.

Čtvrtek 22.května, Chrast, Chrudimsko – dva mrtví
Pětadvacetiletý šofér na náměstí vjel na chodník a usmrtil 28letou ženu i s tříletým synkem. Nyní je už v hradecké vazební věznici. Policejní komisař mu v pátek sdělil obvinění z ublížení na zdraví a řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění. Muž byl pod vlivem drog.

Sobota 24. května, Časy u Holic – jeden mrtvý
Velmi rychlá jízda v Audi A6 stála život muže z Holic. Nikdy nevlastnil řidičský průkaz.

Neděle 25. května, Pardubice – dva mrtví
Řidič motorky při odbočování přehlédl vozík tažený osobním autem. Náraz nepřežil, jeho spolujezdkyně podlehla zraněním po převozu do nemocnice. Motorka odlétla 80 metrů od místa kolize.