Vyplývá to ze statistik, které poskytla Lenka Burýšková ze správy východočeské policie. Nejtragičtější byl pátek s následujícím srpnovým víkendem před dvěma týdny. Za loňské dva prázdninové měsíce zahynulo při haváriích v regionu devět lidí, letos jich bylo 18. O 15 procent se letos také zvýšil počet nehod.

Bilance posledního srpnového dne ve statistikách dosud není započítána. "Čísla za tento měsíc jsou dostupná pouze z předběžných výsledků z hlášení operačních důstojníků, konečná statistika bude až po 10. září," uvedla Burýšková. Ve třech dnech od 17. do 19. srpna tohoto roku zahynulo na silnicích v regionu šest osob. "Byl to nejhorší výsledek od letošního ledna," řekla Burýšková.

Smrtelná zranění při haváriích se nevyhnula žádnému okresu regionu. Po dvou lidech zahynulo na Pardubicku a Svitavsku, po jednom na Chrudimsku a Orlickoústecku. Na Pardubicku zemřel chodec v Přelouči, další člověk při havárii osobního auta mezi obcemi Časy a Dašice. Na Svitavsku se zabili řidiči u Poličky a mezi obcemi Moravská Třebová a Mohelnice. Srážku s osobním autem nepřežil motocyklista u Medlešic na Chrudimsku, po další nehodě mezi Ústím nad Orlicí a Lanšperkem zemřel v pardubické nemocnici jednadvacetiletý řidič osobního automobilu.

Vysoký počet zranění a úmrtí při dopravních nehodách v posledních měsících přiměl pardubickou policii k častějším a důkladnějším kontrolám. Zaměřuje se při nich zvláště na nebezpečná místa na silnicích. První dopravní akce se uskutečnila 6. srpna. "Naši lidé budou na místech častých dopravních nehod, v okrese jich máme vytipovaných více než deset," uvedla nedávno mluvčí pardubického okresního ředitelství policie Jitka Vavřinová.

Podle údajů policie se příčiny dopravních nehod na Pardubicku dlouhodobě příliš nemění. Nejčastěji za nimi stály nesprávný způsob jízdy včetně nedodržení bezpečné vzdálenosti a nedání přednosti, na třetím místě figuruje nepřiměřená rychlost. Ta byla letos v prvním pololetí jako příčina havárií přece jen o něco méně častá, podle policejních statistik se počet těchto případů meziročně snížil z 301 na 198. Klesá také počet případů, kdy viník nehody před jízdou pil alkohol. Počet dopravních nehod a úmrtí v Pardubickém kraji o loňských a letošních prázdninách