Nejsou lidi, stěžuje si dopravní policie.
Už aby byli. Řidiči otrkaní bezzubostí bodového systému opět jezdí jak šílenci a odnášejí to nevinní lidé.
„Do celého kraje jsme právě dostali 18 nových laserových radarů. Začínáme s nimi měřit a očekáváme od nich zlepšení tragické bilance na silnicích,“ slíbil včera zástupce vedoucího východočeské dopravní policie Václav Bašta.
Policie přitom varuje, že začne být vidět i na frekventovaných úsecích, kde kvůli nedostatku vhodných odstavných ploch pro instalaci radarů doposud chyběla.
„Zaměříme se zvlášť nebezpečné místa. A upozorňujeme, nové lasery nemají dosah 150, ale už 400 metrů,“ dodal Bašta.
Jen v sobotu východočeských silnicích zahynuli tři lidé. Dva ve staré škodovce u Předměřic nad Labem, řidič jel po úzké silnici podle svědků více než stovkou a ani jeden nebyli připoutaní. Dostali smyk a rozbili se o strom.
Třetím mrtvým byl chodec, který se stal obětí předjíždění dvou aut. Šofér rozjeté felicie už nestačil střetu zabránit.
Jeden bez pásů, druhý bez přilby
Čtvrtou a – zatím – poslední obětí rychlé jízdy byl v neděli u Lodína na Hradecku motocyklista. Stejně jako řidič v Předměřicích nevytočil zatáčku a napálil to do betonového mostku. Ten pro změnu neměl na hlavě přilbu.
„Je na čase, aby se sitaucí na silnicích policie něco hmatatelného konečně udělala. K čemu jsou přísné postihy bodového systému, když v praxi zůstávají pouze na papíře,“ zlobí se profesionální řidič Karel Martínek z Chocně.
Otázkou je, jestli policie s novými lasery jen neblufuje. Kvůli zoufalé personální situaci ve sboru je totiž ve hvězdách, jestli bude mít dost lidí na obsluhu radarů. Zajíždí už ale nové civilní octavie, na každý okres dostala dva.
„Nehod je za první dva měsíce roku sice méně než vloni, ale mají horší následky,“ řekla východočeská policejní mluvčí Lenka Burýšková.
. . .
 
 
 

Černá čísla dopravních nehod v kraji

1. ledna – 24. února 2008:
 
2301 nehod
18 mrtvých
69 těžce zraněných
319 lehce zraněných
Nejčastější příčiny (podle počtu nehod):
541 nepřiměřená rychlost
313 nedání přednosti v jízdě
76 nesprávné předjíždění
559 nesprávný způsob jízdy
1. ledna – 24. února 2007:
 
2474 nehod
17 mrtvých
57 těžce zraněných
269 lehce zraněných
Nejčastější příčiny (podle počtu nehod):
562 nepřiměřená rychlost
291 nedání přednosti v jízdě
75 nesprávné předjíždění
569 nesprávný způsob jízdy
Pomůžeme vašemu novoročnímu odhodlání. Předplaťte si Deník.cz a získejte neomezený přístup k unikátnímu seriálu o hubnutí. Více zde.