Nehodovost na východě Čech v roce 2009

Celkem nehod 7 193
usmrceno osob 100
zraněno těžce 429
zraněno lehce 2 553
škoda 462 066 400 Kč

Hlavní příčiny:

nepřiměřená rychlost 1 647
nesprávné předjíždění 261
nedání přednosti v jízdě 903
nespráv. způsob jízdy 3 403
alkohol 592

Zdroj: PČR

V celé zemi zemřelo 832 lidí, což je nejméně od roku 1990.

Není tomu však všude. Krutou bilanci měly vloni silnice Královéhradecka, kde zahynulo 18 lidí, a především Pardubicka s 19 mrtvými. Právě na Pardubicku společně s Rychnovskem dokonce policisté řešili více „smrťáků“ než v roce 2008.

Velkou měrou se na této bilanci přitom podílel alkohol. Jen v pardubickém okrese zavinil sedm obětí na životech, což je nejvíc v republice. Rok předtím ani jednu.

Pardubická policie ale odmítá, že by měla na hlavě máslo.

„Přehled nehodovosti je obrazem toho jak se jedinci dané společnosti chovají navzájem k sobě, je výrazem míry vzájemné úcty a tolerance, jež si lidé prokazují. Následky dopravních nehod jsou o to fatálnější čím je menší míra vzájemné ohleduplnosti,“ řekl zástupce vedoucího krajského dopravního inspektorátu v Pardubicích Pavel Barva.

„Řízení vozidla pod vlivem alkoholu je vždy selháním jednotlivce, který se odmítá řídit danými pravidly a jízdou pod vlivem alkoholu ohrožuje nejen sebe, ale i ostatní,“ dodal.

Pardubická bilance však odporuje celorepublikovému trendu, pokles počtu smrtelných nehod způsobených alkoholem byl vloni nejpozitivnějším úkazem českých silnic. Nikde jinde v republice nezemřelo na silnicích kvůli alkoholu tolik lidí, jako právě tady

Celkově ve východních Čechách měl alkohol vloni na na svědomí 17 mrtvých.

Nejtragičtější nehody roku 2009

• Všestary (Královéhradecko), 15. října:

Řidič dodávkového vozidla Peugeot Boxer nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu a povaze vozovky a zezadu naradil do odbočujícího osobního auta Daewoo Matiz. Silný náraz Matiz odhodil do protisměru, kde se ještě střetl s vozidlem Honda CRW. Obě vozidla poté skončila v příkopu. Dvoučlenná posádka vozidla Daewoo Matiz zraněním na místě nehody podlehla

• Slatiňany (Chrudimsko), 6. října:

Pětapadesátiletý řidič dodávkového vozidla Renault Master vjel na železniční přejezd pravděpodobně v době, kdy červeně blikající výstražná světla i zvuková signalizace . Došlo ke střetu vlakového motorového vozu s dodávkou, při kterém zahynuli řidič vozidla i jeho 53letý spolujezdec. Po nárazu muži vypadli z kabiny vozidla na kolejiště a motorový vůz sunul dodávku ještě asi 160 metrů až na následující železniční přejezd.

• Stéblová (Pardubicko), 15. srpna:


Na silnici I/37 mezi Pardubicemi a Hradcem Králové se střetlo vozidlo Peugeot 406 a motocykl – tříkolka. Vozidla začala po srážce hořet. Na místě zasahoval i vrtulník, silnice byla na několik hodin uzavřena. Muž a žena z peugeotu skončili v nemocnici. Dvě osoby na motocyklu, muž a žena, bohužel zraněním na místě podlehli.

• Lichkov (Orlickoústecko), 5. července:


V rodinou tragédii se změnila jízda ze svatební hostiny. V neděli kolem 3.50 hodin na silnici II. třídy číslo 312 za obcí Lichkov ve směru na Králíky řidička osobního automobilu značky Fiat Tempra z nezjištěných příčin přejela na přímém úseku komunikace do protisměru. Zde vyjela vlevo mimo vozovku do příkopu. Tempra dále pokračovala bez známek zastavení do nárazu do betonového mostku. Následky střetu byly tragické, 58letá řidička i její 62letý manžel utrpěli zranění neslučitelná se životem.

Čísla o stále častějším alkoholu za volantem jsou v rozporu i s počty bodovaných řidičů či těch, kteří o řidičský průkaz – například právě kvůli akoholu – přišli. Podle statistiky ministerstva dopravy jezdí řidiči z Pardubického kraje nejpředpisověji z celého Česka: po tří a půl letech od zavedení bodového systému vizitku tu jezdí nejméně bodovaných šoférů z celé země. O nějaký bod přišlo pouze 8,34 % z nich.

„Je to jednoznačně známka toho, že naši řidiči jsou ukázněnější než jinde. V příznivé bilanci se projevila i skutečnost, že se snažíme mít na silnicích maximum policistů, což pomohlo prevenci páchání přestupků,“ vykládá si aktuální statistiku ministerstva dopravy krajská policejní mluvčí Markéta Janovská. Takže nikoliv špatná púráce policie.

Jinak ale mohou být policisté spokojení. „V roce 2009 šetřili východočeští policisté na silnicích o 7 003 nehod méně než za stejné období roku 2008. Usmrceno při nich bylo o 12 méně lidí, těžké zranění utrpělo o 14 osob méně a lehká zranění o 186 méně., řekla východočeská policejní mluvčí Lenka Burýšková.

Zde najdete podrobné statistiky a grafy nehodovosti. (formát PDF)
Graf nehodovost: počet usmrcených.
Nehodovost od r. 1980.
V galerii si můžete prohlédnout foto z loňské nehody u Všestar.