Vyhlášku obcházejí

Závazná vyhláška, která v krajském městě platí od nového roku, podle magistrátu svůj účel plní. Prodejcům však v jejich činnosti úplně nezabrání nikdy – stále se jí pokoušejí obcházet. A to i přes riziko, že pokud budou při činu chyceni, hrozí jim pokuta.

„Je třeba při nevyžádaném podomním prodeji volat hlídku městských strážníků na lince 156, v ideálním případě monitorovat, kudy prodejce mizí a pamatovat si další znaky vedoucí k jeho identifikaci. Pak je větší šance přestupce chytit," uvádí jednoduchý postup mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková a doplňuje, že takto se podařilo při činu strážníkům chytit už 11 přestupců.

Hlavně neotevírat

„I nadále však platí, aby zejména starší a důvěřiví lidé byli opatrní a nikoho neznámého nepouštěli do bytu a neotvírali mu," připomíná Vlčková.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK čtěte v tomto odkazu.

Trest pro prodejce? Až 30 tisíc
Zákaz podomního prodeje platí v Hradci od 1. ledna letošního roku. Prodávat se může jen na vyhrazených místech a v určité době, k čemuž ve městě slouží tržiště. Jaký hrozí prodejcům trest za porušení zákazu? Strážníci jim mohou dát na místě pokutu ve výši 1000 korun. „Pokud prodejce s pokutou nesouhlasí nebo je řešen opakovaně, případ je předán ke správnímu orgánu magistrátu. V případě fyzické osoby zde může výše pokuty dosáhnout až 30 tisíc korun," vysvětluje mluvčí hradecké městské policie Eva Kněžourová. Pokud ale strážníci nachytají při prodeji podnikatele nebo právnickou osobu, může jim být udělena pokuta mnohem vyšší. A to až 200 tisíc.