Světově uznávaný kurz 
ATLS organizuje prestižní americká medicínská organizace American College of Surgeons Comitte of Trauma.

Kurz má sjednotit péči o zraněné

Cílem kurzu je praktická výuka péče při obnově základních životních funkcí u vážně zraněných. „Kurz je celosvětově uznáván jako momentálně nejkvalitnější nástroj k dosažení tohoto cíle," uvedl Miroslav Kočí, vedoucí kurzu  ATLS.

Dodal, že hradecká fakultní nemocnice je jedinou českou zdravotnickou organizací, která má právo vzdělávat lékaře v rámci tohoto kurzu, jehož cílem je sjednotit přístup k traumatologicky zraněnému pacientovi. Díky kurzu těchto pacientů umírá méně.

Nejlepších dvanáct lékařů se zúčastní také dvoudenního instruktorského kurzu a pak mohou nově nabyté informace předávat svým dalším kolegům.

Při slavnostním zahájení nechyběl ani ministr zdravotnictví Leoš Heger, ředitel fakultní nemocnice Roman Prymula a primář chirurgické ambulance Alexander Ferko.

Právě on představil v březnu veřejnosti moderní laparoskopický přístroj Einstein Vision. Novinka lékařům umožňuje při operaci reálný 3D pohled. Operatér si musí pouze nasadit speciální brýle, které pracují na stejném principu jako například v 3D kině. Na monitoru, který má vysoké rozlišení FULL HD, pak vidí více než na dosavadní technologii.